Не могат да ви наказват с удръжки от заплатата

Често ни питат: „Може ли работодателят да ми удържа част от заплатата, ако закъснявам за работа?“

Отговорът е следният:

Работодателят не може да прави удръжки от трудовото възнаграждение при закъснение за работа. Налагането на подобни „глоби“ е грубо нарушение на трудовото законодателство.

Наказанията, които работодателят може да налага при нарушаване на трудовата дисциплина, са забележка, предупреждение за уволнение и уволнение. В закона не съществува дисциплинарно наказание „удръжка от заплатата при закъснение за работа“.

Принципът е, че без съгласието на служителя, не може да се прави удръжки от трудовото му възнаграждение. Изключение са само изрично посочените в закона случаи. Удръжки се допускат само за: получени аванси; надвзети суми вследствие на грешка; данъци; осигурителни вноски; запори.

Справка:

Член 188, чл. 210, ал. 4 и чл. 272 от Кодекса на труда.