С голямата награда на Тринадесетия етнофестивал – „Рона”, Хасково

  • 01

Голямата награда в конкурса на Тринадесетия детски етнофестивал „Децата на Балканите – с духовност в Европа!” взеха децата от Балетна формация „Рона” от Образцово народно читалище „Заря”, град Хасково.

На етнофестивала бяха раздадени много купи и награди за най-добре представилите се участници. Наградите връчиха лично президентът на КНСБ Пламен Димитров – председател на СНЦ „Благотворителен фонд проф. д-р Желязко Христов” и кметът на община Минерални бани, област Хасково Мюмюн Искендер. Лидерът на КНСБ поздрави децата за празника им – 1 юни – Международен ден на детето, и им пожела талантът им да изгрява все по-високо на българската сцена.

В етнофестивала взеха участие 1600 деца от различни региони на България, както и от Босна и Херцеговина, Македония, Молдова, Сърбия, Турция и други. За децата свои песни изпълниха Поли Генова и Петя Буюклиева, а преди награждаването пя певицата Атанаска Колева от с. Рогош, развитието на чийто талант бе насърчавано от проф. д-р Желязко Христов.

Със своето тринадесет-летно съществуване детският етнофестивал вече е провокирал национално-отговорната дискусия – как чрез духовната, моралната и естетична страна на изкуството може да противодействаме на насилието сред децата и подрастващите.

Началото на етнофестивала е поставено в центъра на китното селище Минерални бани още през 2001 г., по идея на тогавашния лидер на КНСБ проф. д-р Желязко Христов, който създаде и вдъхна живот на детския етнофестивал, вграждайки в него своето сърце, обич и мечти. В негова памет, ръководството на КНСБ с подкрепата на общината тази година бе открита и мемориална плоча. Тя е израз на признателност към делото на Доктора и от децата на Балканите и приятелите от КНСБ. Плочата бе открита от президента на КНСБ Пламен Димитров, който говори за отдадеността на Доктора към благородната кауза – „Децата  на Балканите – с духовност в Европа”. Плочата бе осветена от отец Боян Саръев.

Награди на Тринадесети детски етнофестивал „Децата на Балканите – с духовност в Европа” (31 май – 1 юни 2013 г., община Минерални бани, област Хасково)

Голяма награда на етнофестивала „Проф. д-р Желязко Христов, д.м.”: БАЛЕТНА ФОРМАЦИЯ „РОНА”, ОНЧ „ЗАРЯ” – ГР. ХАСКОВО

І. ИНДИВИДУАЛНИ ПЕВЦИ/ИНСТРУМЕНТАЛИСТИ

1. І-ва възрастова група – до 13-годишна възраст
І място: ПЕТЪР НИКОЛАЕВ, НЧ „РАЗВИТИЕ”, ГР.СЕВЛИЕВО
ІІ място: ЕМАНУЕЛА СТОЙКОВА, ОУ „ХРИСТО БОТЕВ”, С. ОВЧАРЦИ, ОБЛАСТ КЮСТЕНДИЛ
ІІІ място: СНЕЖАНА КАРАМФИЛКОВА, НЧ „ОТЕЦ ПАИСИЙ-1919”, С. НОВО ДЕЛЧЕВО, ОБЛАСТ БЛАГОЕВГРАД

2. ІІ-ра възрастова група – до 18-годишна възраст
І място: ДУЕТ „ЕМИ И ГЕРИ”, ОУ „ХРИСТО БОТЕВ”, ГР. САПАРЕВА БАНЯ
ІІ място: КОСТАДИН ТЕРЗИЕВ, НЧ „ИВАН ВАЗОВ 1999”, ГР. МАДАН
ІІІ място: ГЕОРГИЯ РАЙКОВА, 16 ОУ „РАЙКО ЖИНЗИФОВ”, ГР. СОФИЯ

ІІ. ВОКАЛНИ ГРУПИ

І място: ДФГ „ТРЕПЕТЛИКА”, НЧ „БРАТСТВО 1869”, ГР. КЮСТЕНДИЛ
ІІ място: ДВС „ТАРАЛЕЖИТЕ”, ГР. ДИМИТРОВГРАД
ІІІ място: ДФГ „ДЕБЪРЧЕ”, НЧ „ПРОБУДА-1905”, ГР. ПЪРВОМАЙ

ІІІ. ТАНЦОВИ КОЛЕКТИВИ

1. І-ва възрастова група – до 13-годишна възраст
І място: ДТС „КИТЕН НАНИЗ”, НЧ „ХРИСТО БОТЕВ”, С. ЧЕРНОГОРОВО, ОБЛАСТ ПАЗАРДЖИК
ІІ място: ДЕТСКИ ТАНЦОВ СЪСТАВ, СОУ „ЕЛИН ПЕЛИН”, ГР. ВАРНА
ІІІ място: ТС „АЛЕН МАК”, ОДЗ „АЛЕН МАК”, ГР. ХАРМАНЛИ

2. ІІ-ра възрастова група – до 18-годишна възраст
І място: ПТС «ЧУДЕСИЯ», МЛАДЕЖКИ ДОМ, ГР. ПАЗАРДЖИК
ІІ място: АНСАМБЪЛ «ЧИНАРЧЕ», НЧ «ХРИСТО БОТЕВ 1909», С. КАЗИЧЕНЕ, ОБЛАСТ СОФИЯ
ІІІ място: ДТС „РАЛИЧКИ”, ОДК „Д-Р ДИМИТЪР ПАНГЕЛОВ”, ГР. ДВЕ МОГИЛИ, ОБЛАСТ РУСЕ

ІV. СЪВРЕМЕННИ ТАНЦИ /модерни, спортни, балет/

І място: ТФ «ЗАРЕНИЦА», НЧ «ХРИСТО БОТЕВ - 1871», ГР. СМОЛЯН
ІІ място: ДЕНС ЦЕНТЪР „ГАЛАКСИКО”, ОП „ДЕТСКИ И МЛАДЕЖКИ ЦЕНТЪР”, ГР. ДИМИТРОВГРАД
ІІІ място: СТУДИО ЗА МОДЕРНИ ТАНЦИ „РИТЪМ”, НЧ „ДРУЖБА 1870”, ГР. ХАРМАНЛИ

V. ФОЛКЛОРНИ ТАНЦИ НА ЕТНООСНОВА

І място: ТУРСКИ ТАНЦОВ СЪСТАВ „ЙЪЛДЪЗ”, ОДК „Д-Р ПЕТЪР ПАНГЕЛОВ”, ГР.ДВЕ МОГИЛИ, ОБЛ. РУСЕ
ІІ място: ТАНЦОВ КОЛЕКТИВ «ГОРЕЩИ РИТМИ», НЧ «РОМА 2004», ГР. ДИМИТРОВГРАД
ІІІ място: НЕ СЕ ПРИСЪЖДА

СПЕЦИАЛНИ НАГРАДИ НА ФЕСТИВАЛА /купи/

І. Камерни състави
- до 13 год.: ДТС „СЕВЕРНЯЧЕ”, НЧ „РАЗВИТИЕ 1884”, С. ПОЛИКРАИЩЕ, ОБЛ. ВЕЛИКО ТЪРНОВО
- до 18 год.: КВИНТЕТ ТАМБУРИ, ОУ „ДАСКАЛ ДИМИТРИЙ”, ГР. КЮСТЕНДИЛ

ІІ. Ансамбли
- до 13 год.: ДТС „МИКИ МАУС”, ОДЗ 11, РАЙОН МЛАДОСТ, ГР. СОФИЯ
- до 18 год.: АНСАМБЪЛ „ЧИНАРЧЕ”, НЧ «ХРИСТО БОТЕВ 1909», С. КАЗИЧЕНЕ, ОБЛАСТ СОФИЯ

IІІ. Пресъздаване на народен обичай
ГРУПА „МОДЕРЕН БАЛЕТ”, ЦДГ № 1 „СЛЪНЦЕ”, ГР. СМОЛЯН

ІV. Оригинално изпълнение на автентичен фолклор
ДЕТСКА КУКЕРСКА ГРУПА, НЧ «СВ. СВ. КИРИЛ И МЕТОДИЙ 1914», ГР. БАНЯ, ОБЛ. ПЛОВДИВ

V. Оригинална хореография
ДТС „ТАНГРА”, НЧ «ИСКРА», С. ПОПИНЦИ, ОБЛ. ПАЗАРДЖИК

VІ. Награда на Сдружение „Благотворителен фонд проф. д-р Желязко Христов, д.м.”
ФТС „ГАЙТАНИ”, НЧ „ИЗГРЕВ 1927”, С. РОГОШ, ОБЛ. ПЛОВДИВ

VІІ. Специална награда на Синдиката на българските учители
КУКЛЕНА ТЕАТРАЛНА СТУДИЯ „АЛИСА”, ВОЕНЕН КЛУБ, ГР. ЯМБОЛ

VІІІ. Специална награда на „Сдружение на танцовите дейци”
ТАНЦОВ СЪСТАВ „ЕТНОМАГИЯ”, ОУ „Н.Й. ВАПЦАРОВ”, ГР. ХАСКОВО

ІХ. Най-малък и талантлив участник
Предметна награда – електромобил от царевични пръчици „Зайо Байо”, фирма „САНИ-КОНС”: МИХАИЛ ЧАКРЪКОВ, ДЕТСКА КУКЕРСКА ГРУПА, НЧ «СВ. СВ. КИРИЛ И МЕТОДИЙ 1914», ГР. БАНЯ, ОБЛ. ПЛОВДИВ

Х. Специална награда за индивидуално изпълнение
Предметна награда – велосипед от царевични пръчици „Зайо Байо”, фирма „САНИ-КОНС”: МАРТИН ЗЛАГАРСКИ, ЦЕНТЪР ПО ИЗКУСТВАТА, ГР. БЛАГОЕВГРАД

ХІ. Грамота – студиен запис в звукозаписно студио на Радио Благоевград

І място – индивидуални изпълнители – І-ва възрастова група: ПЕТЪР НИКОЛАЕВ, НЧ „РАЗВИТИЕ”, ГР.СЕВЛИЕВО
І място – индивидуални изпълнители – ІІ-ра възрастова група: ДУЕТ „ЕМИ И ГЕРИ”, ОУ „ХРИСТО БОТЕВ”, ГР. САПАРЕВА БАНЯ
І място – категория „Вокални групи”: ДФГ „ТРЕПЕТЛИКА”, НЧ „БРАТСТВО 1869”, ГР. КЮСТЕНДИЛ

ХІІ. ГОСТИ ОТ ЧУЖБИНА /специална награда/

- Техническа и професионална гимназия – гр. Люлебургас, Република Турция
- Клуб за култура, изкуства и спорт – Хайраболу, Република Турция
- Училище по изкуствата, гр.Питешти, Република Румъния
- Танцов състав „Байламос” – гр. Пирот, Република Сърбия
- Църковен танцов ансамбъл „Бранко” – гр. Ниш, Република Сърбия
- Творчески ученически център - гр. Анений Ной, Република Молдова
- Танцов ансамбъл "Аливера" - гр. Криуляни, Република Молдова
- Танцов състав „Кочо Рацин”- гр. Скопие, Република Македония
- Куртурно дружество "Piskavica" - гр. Баня Лука, Република Босна и Херцеговина

Медийни партньори на етнофестивала бяха Българска национална телевизия и БНР – Радио Благоевград, а спонсори: Дънди Прешъс Металс Инк.; ПОК „Доверие”; Параходство „Български морски флот”; „Овергаз Инк.” АД; ИК „Труд и право”; АЕЦ „Козлодуй”; ТЕЦ „Марица изток 2”;  „ТК холд” АД; „Асарел медет”АД – гр. Панагюрище”; „Саниконс България” – Перник; „Металснаб 96” АД; „Елаците-Мед” – с. Мирково; „Водоснабдяване и канализация” ЕООД; ДП „Транспортно строителство и възстановяване”; Синдикат на българските учители (СБУ); Синдикат на банковите служители; Независим учителски синдикат; Федерация на синдикалните организации от горското стопанство и дървопреработващата промишленост; НБС „Водоснабдител”, ФС „ВПК”; „Топликос” ООД; „Пирин текс” ЕООД;  „Армстройинвест” ЕООД.