Работодателят купува пособията за борба с COVID-19

Във връзка с разпространяването на COVID – 19 на места започват злоупотреби от страна на фирмите с работещите в тях.

Злоупотребите се изразяват в това, че шефове съобщават на служителите си, че ще им правят удържи по 50лв (или други суми) на човек, за да закупят санитарни материали (маски, спирт и др. дезинфектанти), които да бъдат използвани на работно място. Имат ли всъщност право на това?

Работодателят категорично няма законовото право и не следва да прави удръжки от трудовото възнаграждение за подобни цели. Налагането на подобни „удръжки“ е грубо нарушение на трудовото законодателство.

В Закона за здравословни и безопасни условия на труд (ЗЗБУТ) законодателят е регламентирал общите задължения на работодателя относно осигуряването на здравословни и безопасни условия на труд и те са:

1. Да осигури здравословни и безопасни условия на труд в обекти, производства, процеси, дейности, работни места и при работното оборудване още с проектирането, изграждането (реконструкцията, модернизацията) и въвеждането им в експлоатация; 

2. Да подава годишна декларация в териториалната дирекция "Инспекция по труда" по адреса на регистрация на предприятието в срок до 30 април на следващата година;

3. Да осигури на своите работници и служители медицинско обслужване от служба по трудова медицина;

4. Да учреди комитет или група по условия на труд в предприятието или организацията и в техните структурни звена;

5. Да организира първоначално и ежегодно обучение на членовете на комитетите и групите по условия на труд;

6. Да осигури на всеки работещ подходящо обучение по здравословни и безопасни условия на труд; 

7. Да направи оценка на риска за здравето и безопасността на работниците и служителите;

Всички разходи, свързани с осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд, са за сметка на работодателя.
Служителят има право да откаже изпълнението или да преустанови работата, когато възникне сериозна и непосредствена опасност за живота/здравето му, за което уведомява прекия си ръководител незабавно.

Съгласно Кодекса на труда без съгласието на работника или служителя не могат да се правят удръжки от трудовото му възнаграждение освен за: получени аванси; надвзети суми вследствие на технически грешки; данъци, които по специални закони могат да се удържат от трудовото възнаграждение; осигурителни вноски, които са за сметка на работника или служителя, осигурен за всички осигурителни случаи; запори, наложени по съответния ред; удръжки в посочени от закона случаи.

Справка:
чл. 210, ал. 4 от КТ.
чл. 272 от КТ
Глава XIII на Кодекса на труда
Глава III на Закона за здравословни и безопасни условия на труд