Танцов състав “Чудесия” с голямата награда на 21-вия детски етнофестивал

Танцов състав “Чудесия” от град Пазарджик спечели голямата награда на 21-вия Международен детски етнофестивал “Децата на Балканите – с духовност в Европа” в хасковското село Минерални бани.

Фестивалът бе организиран от КНСБ и Благотворителен фонд “Проф. д-р Желязко Христов” със съдействието на община Минерални бани и завърши късно на 1 юни на сцената на Летния театър.

Наградите на победителите бяха връчени от вицепрезидента на КНСБ Даниела Алексиева, Рени Джагалова, председател на БФ “Проф. д-р Желязко Христов” и Билял Рашид, на Минерални бани .

Над 1800 деца, придружители и гости от цяла България (14 области и 32 населени места) и от чужбина участваха в тазгодишното издание на фестивала. За два дни – 31 май и 1 юни, на сцена се представиха 170 колектива и индивидуални изпълнители, в това число 30 групи и солови участници от Индия, Русия, Северна Македония, Сърбия, Украйна и Черна гора. Изпълненията бяха общо 299.

Медиен партньор бе Българската национална телевизия, която ще изготви два концерта с изпълнения на най-добре представилите се участници през двата фестивални дни. Те ще бъдат излъчени по БНТ 1, БНТ 2 и БНТ 4.

Освен представителния танцов състав “Чудесия” при Младежки дом, град Пазардик награда Grand Prix бе връчена и в още две категории:

  • За фолкор и специална награда „Участие в БНТ“ – „Иде нашенската музика“, я получи акордеонистът Николай Кирилов Златков от ОНЧ” Заря 1858″ Хасково.
  • За модерен балет хип-хоп, спортни танци и класически балет журито определи да я получи Танцова и арт компания „Софистик – Живо“ – София. 

 Публикуваме списъка и на останалите отличени изпълнители според различните категории: 

І. ИНДИВИДУАЛНИ ПЕВЦИ – ФОЛКЛОР
І-ва възрастова група
– от 5 до 10-годишна възраст:
І място: Боряна Генадиева Борисова, Вокално студио „НУША“ – София

ІІ място: Петя Маринова Карабелова, Вокално студио „НУША“ – София

ІІІ място: Никол Дилова, НЧ „Възраждане 1928“ – София

ІІ-ра възрастова група – от 11 до 14-годишна възраст:

І място: Микаела Росен Кожухарова,  Вокално студио „НУША“ – София

ІІ място: Лилия Любомирова Милинова, Вокално студио „НУША“ – София

ІІІ място: Алис-Киара Христиан Тонева, Вокално студио „НУША“ – София

 ІІІ-та възрастова група – от 15 до 18-годишна възраст:

І място и Специална награда „Участие в програмата на БНТ“, „Иде нашенската музика“:

Деляна Делянова Манева,  СУ ”Любен Каравелов” гр. Пловдив

ІІ място: Емануила Николаева Божкова,  Вокално Студио Нуша – София

ІІІ място: Валерия Бориславова Делчева,  НЧ “Иван Вазов 1999” гр. Мадан

 

II. ИНДИВИДУАЛНИ ПЕВЦИ – ПОП, ДЖАЗ И РОК

 І-ва възрастова група – от 5 до 10-годишна възраст: 

І място: Велина Тунева, Арт център „Кърнолски“

ІІ място: Мариам Русева,  Арт център „Кърнолски“

ІІІ място: Мирослава Зимарева, Украйна, “Фондация “Отворени обятия”

ІІ-ра възрастова група – от 11 до 14-годишна възраст: 
І място: Седа Погосян, Арт център Кърнолски

ІІ място: Теодора Асенова Стоянова, Център за вокално и инструментално обучение ,,От До до Я ”

ІІІ място: Александра Чернишова  – Русия                            

ІІІ-та възрастова група – от 15 до 18-годишна възраст:

І място:  не се присъжда

ІІ място: Стефан Иванов Иванов, ЦВИО “От До до Я”

ІІІ място:  не се присъжда

 

ІІI. ИНСТРУМЕНТАЛИСТИ – НАРОДНИ ИНСТРУМЕНТИ

І място: Помужак Павел Андреевич, Районно училище за изкуства г. Тараклия Молдова

ІІ място: Лъчезар Тихомиров Трифонов, НЧ”Настроение”-2017, Стара Загора

ІІІ място: Христиан Атанасов Найденов, НЧ”Настроение”-2017, Стара Загора

 

ІV. ИНСТРУМЕНТАЛИСТИ – КЛАСИЧЕСКИ И СЪВРЕМЕННИ ИНСТРУМЕНТИ

І място: Кирияк Данил Георгиевич, Районно училище за изкуства г. Тараклия Молдова

ІІ място: ХОР С ИНСТРУМЕНТАЛНА ГРУПА ПРИ АСОЦИАЦИЯ ЗА СПОРТ И КУЛТУРА – ИНДИЯ – ІІІ-та възрастова група / CHOIR WITH INSTRUMENTAL GROUP UDBHAV SPORTS AND CULTURAL ASSOCIATION, INDIA. Асоциация за спорт и култураUDBHAV“ – Индия

ІІІ място:  не се присъжда

 

V. ИНДИВИДУАЛНИ ТАНЦЬОРИ
І-ва възрастова група – от 5 до 10-годишна възраст:
І място: Мартин Димитров, ОЦТИ,,Галаксико”

ІІ място: Ирина Ганчева, Балетно студио МИРАБЕЛ към Център за изкуства, култура и образование “София”

ІІІ място: Анджелина Тодорова, Балетно студио МИРАБЕЛ към Център за изкуства, култура и образование София

ІІ-ра възрастова група – от 11 до 14-годишна възраст: 
І място: Димка Георгиева, Основно училище “Св. Св. Кирил и Методий” 

ІІ място: Стела Сърбова, Балетно студио МИРАБЕЛ към Център за изкуства, култура и образование “София”

ІІІ място: Алекс Жечева, ОЦТИ,,Галаксико”

ІІІ-та възрастова група – от 15 до 18-годишна възраст:

І място: Жаклин Златева, ОЦТИ ,,Галаксико”

ІІ място: Антоана Стефанова, ОЦТИ ,,Галксико’

ІІІ място: Джорджия Влахова, ОЦТИ,,Галаксико”

 

VI. ВОКАЛНИ ГРУПИ – ФОЛКЛОР
І място и Специална награда „Участие в програмата на БНТ“, „Иде нашенската музика“:

Мъжка група за народно пеене, Студентско читалище “Св. Климент Охридски 1997”

ІІ място: Вокална група”Извор”, Народно читалище”Заря 1957” , с. Минерални бани

ІІІ място: Квартет “Светулковци”, ВГ”Светулковци”- НЧ “Светлина 1940”,  София

 

VII. ВОКАЛНИ ГРУПИ – ПОП, ДЖАЗ, РОК
І място: Вокална студия „Дъга“, Арт център „Кърнолски“

ІІ място: ВГ “Калпазани”, ОУ “Свети Паисий Хилендарски” град Кюстендил

ІІІ място: Хор при Детски културен център – Белград, Сърбия

 

VIII. ИНСТРУМЕНТАЛНИ ГРУПИ И ОРКЕСТРИФОЛКЛОР

І място и Специална награда в БНТ, предаването „Иде нашенската музика“:

Гайдарски състав  Красимир Панчев  – НЧ „Настроение”-2017, гр. Стара Загора

ІІ място:  не се присъжда

ІІІ място: Фолклорен Ансамбл „Љупчо Сантов“, Оризари, Кочани, Македонија Здружение на граѓани

IХ. ИНСТРУМЕНТАЛНИ ГРУПИ И ОРКЕСТРИ – КЛАСИЧЕСКИ И СЪВРЕМЕННИ ИНСТРУМЕНТИ
І място: не се присъжда

ІІ място:  не се присъжда

ІІІ място: не се присъжда

 

Х. ФОЛКЛОРНИ ТАНЦИ

 ФОЛКЛОР – ТАНЦОВИ КОЛЕКТИВИ И АНСАМБЛ

 І-ва възрастова група – от 5 до 10 годишна възраст:

І място: Представителен танцов състав ‘’ЧУДЕСИЯ” , Младежки дом гр. Пазарджик „Звънчета“

ІІ място: Фолклорен ансамбъл “Люлин“

ІІІ място: Детски танцов Състав “Дивни танци” – Варна “Дивни танци Варна” ЕООД

“Зайко-кукурайко”

ІІ-ва възрастова група – от 11 до 14-годишна възраст:
І място: Представителен танцов състав ‘’ЧУДЕСИЯ” , „Веселите музиканти“,  Младежки дом гр. Пазарджик

ІІ място: Фолклорен танцов ансамбъл “Съзвездие”, Районно училище за изкуства, гр. Тараклия, Молдова

ІІІ място: АНСАМБЪЛ „КОЧО РАЦИН“, РЕПУБЛИКА СЕВЕРНА МАКЕДОНИЯ

ІІІ-та възрастова група – от 15 до 18-годишна възраст:
І място: Представителен танцов състав ‘’ЧУДЕСИЯ” , Танц „Касъмската“

ІІ място: Спортна и културна асоциация Индия, Танц „Гуру“

ІІІ място: ФТА “ВЕСЕЛИТЕ ШОПИ”, “Северняшки танц

СПЕЦИАЛНИ НАГРАДИ ЗА ФОЛКЛОР

Пресъздаване на народен обичай – Група за народен обичай „РОДОЛЮБЧЕ“, Звено “ЦНСТДБУ и ЦОП” – гр. Попово

Оригинално изпълнение на автентичен фолклор – Група „НАНИЗ“, гр. Велико Търново

Оригинални костюми/народни носии – Фолклорен ансамбъл „Биела“, Черна Гора

 

ХI. МОДЕРЕН БАЛЕТ, ХАРАКТЕРНИ ТАНЦИ, ХИП-ХОП, СПОРТНИ ТАНЦИ И КЛАСИЧЕСКИ БАЛЕТ

МОДЕРЕН БАЛЕТ

І-ва възрастова група – от 5 до 10 годишна възраст:

І място: Мартин Димитров,  ОЦТИ,,Галаксико”, Танц ,,Шегобиец”

ІІ място: Формация при ОЦТИ,,Галаксико”, Танц “Малки моми, Ружи цветя”

 ІІІ място: Дует – Габриела Антонова и Мартин Димитров, ОЦТИ ,,Галаксико”,

Танц ,,Училищна история”

ІІ-ва възрастова група – от 11 до 14-годишна възраст:
І място: Формация ОЦТИ ,,Галаксико”, Танц ,,Генезис”

ІІ място: Алекс Жечева,  ОЦТИ ,,Галаксико”, Танц ,,Съзерцание”

ІІІ място: Балетно студио при Детски културен център – Белград, Сърбия Танц „First Love“

ІІІ-та възрастова група – от 15 до 18-годишна възраст:
І място:  Танцова и арт компания “СОФИСТИК-ЖИВО”. Танц „Въжделение“

ІІ място:  ,,Блясъкът на танца”, Формация ОЦТИ ,,Галаксико”

ІІІ място: ,,Самодивски  напеви”, Формация ОЦТИ ,,Галаксико”

ХАРАКТЕРНИ ТАНЦИ

І-ва възрастова група – от 5 до 10 годишна възраст:

І място: Дует – Дариа Пиргова, Мартин Димитров, Танц ,,Танц на матадорите”

ІІ място: Ивон Иванова, Танц ,,Руско-цигански танц”

ІІІ място: Мартин Димитров, Танц ,,Унгарски танц”

ІІ-ва възрастова група – от 11 до 14-годишна възраст:

І място: Дует – Гергана Орлинова Маринова и Димка Маринова Георгиева, Основно училище “Св.Св. Кирил и Методий”, Танц „Индийски фюджън“

ІІ място: Балетна школа “Алегро”,  ОП “Младежки център”Хасково, Танц “Руски танц”

ІІІ място: Камерна група „Колор Денс“ при Танцова и арт компания “СОФИСТИК-ЖИВО”

София, Танц „Цвете от Хаваите“

ІІІ-та възрастова група – от 15 до 18-годишна възраст:
І място: Танцова група „Старлайт Денс“, при Танцова и арт компания “СОФИСТИК-ЖИВО”, Танц “Гривните пеят, гривните звънят”  

ІІ място: Жаклин Златева, при ОЦТИ ,,Галаксико”, Танц ,,Кралицата на Боливуд”

ІІІ място: Антоана Стефанова, Джорджия Влахова, Жаклин Златева, Алекс Жечева, при ОЦТИ ,,Галаксико”, Танц ,,Испанска страст”

ХИП – ХОП

І място: Гергана Орлинова, ОЦТИ ,,Галаксико”, Танц „Тибетски Ангел“

ІІ място: Йешим Актаюрк – Основно училище “Свети Свети Кирил и Методий”, Танц „Мона Лиза“

ІІІ място: Димка Георгиев и Юсра Юсеин, Основно училище “Свети Свети Кирил и Методий”, „Ах този завладяващ танц“

СПОРТНИ ТАНЦИ

І място: Мажоретен състав при СУ” Проф.д-р Асен Златаров” с.Минерални бани област Хасково, „Нестинарски танц“

ІІ място: Ансамбъл “Мария”, към сдружение “Път към приключението”

ІІІ място: Мажоретен състав СУ” Проф.д-р Асен Златаров”, с.Минерални бани област Хасково, Танц „Нашият дом е България“

 КЛАСИЧЕСКИ БАЛЕТ

І-ва възрастова група – от 5 до 10 годишна възраст:

І място: ОЦТИ ,,Галаксико” , Танц ,,Валс на снежинките”

ІІ място: Ирина Ганчева, Балетно студио „МИРАБЕЛ“ към Център за изкуства, култура и образование Танц „Река Нева“ 

ІІІ място: Малка група при ОЦТИ ,,Галаксико”, Танц ,,Трич-трач”

 ІІ-ва възрастова група – от 11 до 14-годишна възраст:

І място: Балетна школа “Алегро”, ОП”Младежки център” Хасково, Танц: “Амурчета”

ІІ място: Балетна школа “Алегро”, ОП”Младежки център”Хасково, Дует на графини Вишни от “Чиполино”

ІІІ място: Балетна школа “Алегро”, ОП”Младежки център”Хасково, Танц “Объркан валс”

ІІІ-та възрастова група – от 15 до 18-годишна възраст:
І място: Джорджия  Рая Влахова,  ОЦТИ ,,Галаксико” , Танц ,,Вариация от балета Жизел”

ІІ място: Трио – Антоана Стефанова, Жаклин Златева, Джорджия Рая Влахова – ОЦТИ ,,Галаксико”, Танц ,,Шопениана”

ІІІ място: не се присъжда

 XII. СПЕЦИАЛНИ НАГРАДИ НА ФЕСТИВАЛА (за всички категории и възрастови групи)

Специална награда за оригинална хореография – Представителен танцов състав „Чудесия“ – Пазарджик, Танц „Северняшка въртележка“

 Специална награда на КНСБ – Адалина Георгица, Творчески ученически център “Чокарлия “,, Гр. Анений ной, Молдова

Специална награда на Благотворителен фонд „Проф. д-р Желязко Христов” – ТАНЦОВА ГРУПА ПРИ АСОЦИАЦИЯ ЗА СПОРТ И КУЛТУРА – ИНДИЯ – ІІІ-та възрастова група / DANCE GROUP UDBHAV SPORTS AND CULTURAL ASSOCIATION, INDIA, Асоциация за спорт и култураUDBHAV“ – Индия

Специална награда на Община Минерални бани – Вокална група “Бърборани”, НЧ ” Пенчо Славейков 1871″, гр. Трявна

Специална награда на Синдиката на българските учители – Дара Димитрова, Вокално студио „НУША“ –  София

Специална награда на „Сдружение на танцовите дейци” – Детски фолклорен танцов ансамбъл “Калинка Вълчева”, НЧ “Димитър Дончев-Доктора-1893” – гр. Тервел

Най-малък и талантлив участник – (Предметна награда – велосипед от царевични пръчици „Зайо Байо”, СД „САНИ-КОНС” (диплом). – Ани Слаева, НЧ „Възраждане – 1928“

СПЕЦИАЛНА НАГРАДА ЗА УЧАСТНИЦИ ОТ ЧУЖБИНА:

  • ТАНЦОВА ГРУПА ПРИ АСОЦИАЦИЯ ЗА СПОРТ И КУЛТУРА – ИНДИЯ – ІІІ-та възрастова група / DANCE GROUP UDBHAV SPORTS AND CULTURAL ASSOCIATION, INDIA
  • ХОР С ИНСТРУМЕНТАЛНА ГРУПА ПРИ АСОЦИАЦИЯ ЗА СПОРТ И КУЛТУРА – ИНДИЯ – ІІІ-та възрастова група / CHOIR WITH INSTRUMENTAL GROUP UDBHAV SPORTS AND CULTURAL ASSOCIATION, INDIA 3rd age group – 15-18 years
  • ФОЛКЛОРЕН АНСАМБЪЛ ПРИ ДЪРЖАВЕН ТВОРЧЕСКИ УЧЕНИЧЕСКИ ЦЕНТЪР „ЧОКАРЛИЯ“ – РЕПУБЛИКА МОЛДОВА, АНЕНИЙ НОЙ ІІІ-та възрастова група / FOLKLORE ENSEMBLE STATE CREATIVE CENTRE FOR SCHOOLCHILDREN “CHOKYRLIA”, ANENIY NOY, REPUBLIC OF MOLDOVA 3rd age group – 15-18 year
  • ЕТНО ТАНЦОВА ГРУПА „ИМПУЛС ПРИ ДЪРЖАВЕН ТВОРЧЕСКИ УЧЕНИЧЕСКИ ЦЕНТЪР „ЧОКАРЛИЯ“ – РЕПУБЛИКА МОЛДОВА, АНЕНИЙ НОЙ ІІ-ра възрастова група / ETHNO DANCE GROUP «IMPULS» STATE CREATIVE CENTRE FOR SCHOOLCHILDREN “CHOKYRLIA”, ANENIY NOY, REPUBLIC OF MOLDOVA 2nd age group – 11-14 years;
  • ФОЛКЛОРНА ТАНЦОВА ГРУПА „СЪЗВЕЗДИЕ“ ПРИ РАЙОННО УЧИЛИЩЕ ЗА ИЗКУСТВА – ГР. ТАРАКЛИЯ, РЕПУБЛИКА МОЛДОВА ІІ-ра възрастова група / FOLK DANCE ENSEMBLE “SAZVEZDIE” REGIONAL SCHOOL OF ARTS, TARAKLIA, REPUBLIC OF MOLDOVA 2nd age group – 11-14 years
  • КАМЕРНА ВОКАЛНА ГРУПА „ТАРАКЛИЙЧЕ“ ПРИ ПРИ РАЙОННО УЧИЛИЩЕ ЗА ИЗКУСТВА – ГР. ТАРАКЛИЯ, РЕПУБЛИКА МОЛДОВА ІІ-ра възрастова група / CHAMBER VOCAL GROUP “TARAKLIYCHE” 2nd age group – 11-14;
  • АНСАМБЪЛ „КОЧО РАЦИН“ – РЕПУБЛИКА СЕВЕРНА МАКЕДОНИЯ ІІ-ра възрастова група / ENSEMBLE “KOCHO RACIN” REPUBLIC OF N. MACEDONIA, 2nd age group – 11-14
  • ДЕТСКИ ФОЛКЛОРЕН АНСАМБЪЛ „БОКА“ – ТИВАТ, РЕПУБЛИКА ЧЕРНА ГОРА ІІ-ра възрастова група / CHILDREN’S FOLKLORE ENSEMBLE BOKA – Tivat, MONTENEGRO 2nd age group – 11-14 years
  • КУЛТУРНО ДРУЖЕСТВО „МЕДВЕДИЯ“ – ТРЪСТЕНИК, РЕПУБЛИКА СЪРБИЯ ІІ-ра възрастова група / KUD “MEDVEDJA” – TRSTENIK, REPUBLIC OF SERBIA  2nd age group – 11-14 years
  • БАЛЕТНО СТУДИО ПРИ ДЕТСКИ КУЛТУРЕН ЦЕНТЪР – БЕЛГРАД, РЕПУБЛИКА СЪРБИЯ ІІ-ра възрастова група / BALLET STUDIO at Children’s Cultural Center CHILDREN’S CULTURAL CENTRE – BELGRADE, REPUBLIC OF SERBIA  2nd age group – 11-14 years
  • ХОР ПРИ ДЕТСКИ КУЛТУРЕН ЦЕНТЪР – БЕЛГРАД, РЕПУБЛИКА СЪРБИЯ ІІ-ра възрастова група / CHOIR at Children’s Cultural Center Хор на Детски културен център – Белград CHILDREN’S CULTURAL CENTRE – BELGRADE, REPUBLIC OF SERBIA;
  • ФОЛКЛОРЕН АНСАМБЪЛ „ЛЮПЧО САНТОВ” – РЕПУБЛИКА СЕВЕРНА МАКЕДОНИЯ, ІІ-ра възрастова група /  FOLKL ENSEMBLE “LYUPCHO SANTOV” CIVIL ASSOCIATION – ORIZARI, KOCHANI, REPUBLIC OF N. MACEDONIA 2nd age group – 11-14 years;
  • ФОЛКЛОРЕН АНСАМБЪЛ „БИЕЛА“ ПРИ КУЛТУРНА МРЕЖА „БИЕЛА“ – РЕПУБЛИКА ЧЕРНА ГОРА, месена възрастова група / FOLK ENSEMBLE BIJELA NVO KULTURNA MREZHA BIJELA, MONTENEGRO Mixed age group;
  • Александра Тинякова “Фондация”Отворени обятия”
  • Александра Остапенко – Украйна – Фондация „Отворени обятия“
  • Йоанна Божидар Леви – ОЕБ “ШАЛОМ”