КНСБ бе домакин на финалната конференция по проекта ImproCollBar

На 15 юли 2024 г. Конфедерацията на независимите синдикати в България беше домакин на Финалната конференция „Подобряване на обхвата и покритието на колективното договаряне в Европа“, която е последното събитие в рамките на двугодишния проект ImproCollBar Подобряване на колективното договаряне в Европейския съюз. Сравнение на различни режими на индустриални отношения с водеща организация КНСБ.

Проектът стартира на 1 август 2022 г. с цел да разшири експертния опит в областта на индустриалните отношения в 7 държави членки на ЕС (Белгия, България, Гърция, Италия, Румъния, Хърватия и Франция) чрез сравнително изследване на факторите и механизмите, които подобряват обхвата и покритието на колективното договаряне в различните режими на индустриални отношения в контекста на Директива 2022/2041 относно адекватните минимални работни заплати в ЕС и пандемията от Ковид-19.

Този изследователски проект целеше да представят ситуацията в седем държави-членки на ЕС с различни режими на индустриални отношения с различни форми на социален диалог и различни механизми за подобряване на колективното договаряне. Въз основа на уникален набор от данни за протестни събития и интервюта с представители на социалните партньори на различни нива, държавни институции и НПО изследователският екип идентифицира предизвикателства и заплахи, възможности и ресурси и предложи успешни механизми за утвърждаване ролята на синдикатите за засилване обхвата и покритието на колективното договаряне.

Проектът на КНСБ се осъществи в партньорство с Католически университет LEUVEN (KU Leuven); Белгия, Университет Пиза (: University of Pisa), Италия; Университет за социални и политически науки (Panteion University), Гърция; Национална синдикална конфедерация (CNSLR- FRATIA), Румъния; Конфедерация на християнските профсъюзи, ACV/CSC, Белгия; Конфедерация на профсъюзите (Force Ouvrière – FO), Франция; Организация за работнически инициативи и демократизация (OWID), Хърватия, като сравнителното изследването беше ръководено и осъществено от ИССИО.

Финалната конференция беше открита от Люболсав Костов, директор на ИССИО, който посочи какви са предизвикателствата и възможностите пред колективното договаряне в България в контекста на Директивата за минимални работни заплати. Ина Атанасова (мениджър на проекта) представи осъществените дейности и постигнатите резултати в рамките на ImproCollBar. Торстен Мюлер, старши изследовател в Европейския синдикален институт въведе участниците в контекста на Европейските измерения на колективно договаряне като направи презентация на тема: Прикритата директива за колективно договаряне – Как Европейската директива относно адекватните минимални работни заплати има за цел да укрепи колективното договаряне; Марта Кахансова, Директор на Централноевропейския институт за трудови изследвания, представи резултати от изследването на заплатите и колективно договаряне в Европа в 9 страни членки на ЕС в рамките на проект BARWAGE.

Конференцията обхвана 3 панела:

  1. Представяне на изследването в рамките на проекта (представяне на резултатите от изследванията, проведени в България, Белгия, Гърция, Италия и Румъния);
  2. Нови възможности за договаряне на заплатите в ЕС – социално-икономически ефекти от транспонирането на Директива 2022/204 за адекватни минимални заплати и Директива 2023/970 за прозрачност на заплащането, свързано с пола, в който взеха участие Любослав Костов – директор ИССИО, Виолета Иванова – зам.-директор ИССИО, Величка Микова – национален секретар на КНСБ; Виктория Коджокариу, изследовател, EUROFOUND; Кевин О‘Кели, изследовател, институт IDEAS, Ирландия и Салво Леонарди, главен изследовател, FDV, Италия;
  3. Подобряване на колективното договаряне в Европа – институционална рамка и дългосрочни процеси. Диалог или протести: начини за въздействие на синдикатите, с участието на Масимилиано Андрета, професор, Университет Пиза, Италия; Иванина Янкова, национален секретар на КНСБ; Ромен Ласер, конфедерален секретар, Force Ouvrière; Маартен Жерар, ръководител на политическия департамент, ACV/CSC; Венцислав Станков, президент на НСПС „Огнеборец“.