Топлината е тих убиец, който заплашва здравето и живота на все по-голям брой работници по света, констатира нов доклад на Международната организация на труда (МОТ).
Той е озаглавен „Топлина на работното място: Последици за безопасността и здравето“ и предупреждава, че все повече работници са изложени на топлинен стрес в световен мащаб. Новите данни разкриват, че регионите, които досега не са свикнали с екстремни горещини, ще бъдат изправени пред повишени рискове, докато работниците, трудещи се във вече горещ климат ще се сблъскат с все по-опасни условия.
Топлинният стрес е невидим и тих убиец, който може бързо да причини заболяване, топлинен удар или дори смърт. С течение на времето това може да доведе и до сериозни сърдечни, белодробни и бъбречни проблеми за работниците, подчертава проучването.
Като цяло докладът показва, че работниците в Африка, арабските държави, както и Азия и Тихия океан най-често са изложени на прекомерна топлина. В тези региони са засегнати съответно 92,9 на сто, 83,6% и 74,7% от работещите. Цифрите са над средното за света ниво от 71 процента, според последните налични данни (2020 г.).
Най-бързо променящите се условия на труд се наблюдават в Европа и Централна Азия, се казва още в документа. От 2000 г. до 2020 г. регионът регистрира най-голямото увеличение на излагането на прекомерна топлина, като делът на засегнатите работници нараства със 17,3%, което е почти двойно повече от средното увеличение в световен мащаб.
Междувременно Северна и Южна Америка, Европа и Централна Азия са свидетели на най-голямото увеличение на нараняванията на работното място от топлинен стрес от 2000 г. насам, с ръст съответно от 33,3% и 16,4%. Това вероятно се дължи на по-горещите температури в региони, където работниците не са свикнали с топлината, се отбелязва в доклада.
Той изчислява, че 4200 работници в световен мащаб са загубили живота си от горещини през 2020 г. Общо 231 милиона работници са били изложени на такива през 2020 г.
Прекомерната топлина създава безпрецедентни предизвикателства за работниците по целия свят през цялата година, а не само в периоди на интензивни горещи вълни.
„Тъй като светът продължава да се бори с повишаващите се температури, ние трябва да защитаваме работниците от топлинен стрес през цялата година. Прекомерната топлина създава безпрецедентни предизвикателства за трудещите се по целия свят през целогодишно, а не само по време на периоди на интензивни горещи вълни“, каза генералният директор на МОТ Жилбер Хунгбо.
Подобрените мерки за безопасност и здраве за предотвратяване на наранявания от прекомерна топлина на работното място биха могли да спестят до 361 милиарда щатски долара в световен мащаб – изгубени доходи и разходи за медицинско лечение. Кризата с топлинния стрес се ускорява, засягайки глобалните региони по различен начин, подчертава проучването.
Оценките на МОТ показват, че икономиките с ниски и средни доходи са най-засегнати, тъй като разходите за наранявания от прекомерна топлина на работното място могат да достигнат около 1,5 процента от националния БВП.
„Това е въпрос на правата на човека, въпрос на правата на работниците и икономически проблем, а икономиките със средни доходи носят най-голямата тежест. Нуждаем се от целогодишни планове за действие и законодателство за топлина, за да защитим работниците, както и от по-силно глобално сътрудничество между експертите за хармонизиране на оценките на топлинния стрес и интервенциите на работното място“, добави Хунгбо.
Въздействието на топлината върху работниците по света бързо се превръща в глобален проблем и такъв, който изисква действие.
„Ако има нещо, което обединява нашия разделен свят, то е, че всички все повече усещаме топлината. Земята става все по-гореща и по-опасна за всички, навсякъде. Трябва да се справим с предизвикателството на повишаващите се температури – и да засилим защитата на работниците, основана на правата на човека“, обясни генералният секретар на ООН Антониу Гутериш.
Докладът на МОТ разглежда законодателните мерки в 21 страни по света, за да намери общи моменти, които могат да ръководят създаването на ефективни планове за топлинна безопасност на работното място. Той също така описва ключовите концепции на система за управление на безопасността и здравето за защита на работниците от заболявания и наранявания, свързани с топлината.
Констатациите се основават на предишен доклад, публикуван през април тази година, който показва, че изменението на климата създава „коктейл“ от сериозни опасности за здравето на около 2,4 милиарда работници, които са изложени на прекомерна топлина. Докладът от април посочва, че само прекомерната топлина причинява 22,85 милиона професионални наранявания и води до загубата на 18 970 живота всяка година.
Констатациите по региони:
Африка
- Излагането на работното място на прекомерна топлина в Африка е над средното за света, засягайки 92,9 процента от работната сила.
- Регионът на Африка има най-голям дял от професионалните злополуки, дължащи се на прекомерна топлина, което представлява 7,2 процента от всички професионални злополуки.
Америка
- Регионът на Северна и Южна Америка е свидетел на най-бързо нарастващия дял на свързаните с топлината професионални наранявания от 2000 г. насам, с увеличение от 33,3 процента.
- Северна и Южна Америка също има значителен дял от професионалните злополуки, дължащи се на прекомерна топлина, при 6,7 процента.
Арабски държави
- Излагането на работното място на прекомерна топлина в арабските държави е над средното за света, като засяга 83,6 процента от работната сила.
Азия и Тихия океан
- Излагането на работното място на прекомерна топлина в Азия и Тихоокеанския регион е над средното за света, засягайки 74,7 процента от работната сила.
Европа и Централна Азия
- Европа и Централна Азия са имали най-голямо увеличение на прекомерното излагане на топлина, с увеличение от 17,3 процента между 2000 г. и 2020 г. Това е почти двойно повече от средното увеличение в световен мащаб от 8,8 процента.
- От 2000 г. насам в региона се наблюдава бързо нарастване на дела на професионалните наранявания, свързани с топлината, с увеличение от 16,4 процента.