При въвеждането на директивата за адекватните минимални работни заплати не става въпрос само за механичното им определяне, но и за съобразяване с издръжката за живот. Страните трябва да определят начините, по които се гарантира това договаряне на минималните заплати. Социалните партньори трябва да се споразумеят да има достойна заплата за издръжка, за да не изпадат хората в състояние на бедност, въпреки че се трудят.
Това каза Изабел Шьоман, заместник-генерален секретар на Европейската конфедерация на профсъюзите. Тя коментира наближаващия краен срок за транспониране на Директивата за адекватните минимални работни заплати и насърчаване на колективното трудово договаряне – 15 ноември, преди началото на провеждащата се в София двудневна международна конференция на Паневропейския регионален съвет на Международната конфедерация на профсъюзите (ITUC). КНСБ е домакин на събитието, посветено на борбата с насилието и кибернасилието в света на труда и ратифицирането на Конвенция 190 на МОТ.
Шьоман обясни, че Европейската комисия е изготвила доклад за това как да се водят преговорите, как да се изпълнят изискванията за транспониране на директивата. Ако държавите-членки не спазят срока, ЕК ще им изпрати напомняне. Следва процедура за неизпълнение на задължение и търсене на отговорност. „Не е въпросът дали държавите членки ще поискат или не да транспонират директивата, това е тяхно задължение. Никой не е над закона“, категорична бе Шьоман. Според нея Европейската комисия може да отложи малко срока за закъснелите държави, но поради обективни причини. След като изтече удълженият срок, Комисията ще направи оценка как се е транспонирала директивата, дали е спазена буквата и духът ѝ. После ще изпрати запитване до държавите членки и ще очаква отговори. Ако не е удовлетворена от тях, ще открие наказателна процедура, поясни също зам.-генералният секретар на ЕКП.
Президентът на КНСБ Пламен Димитров също посочи, че заплатата за издръжка е ключовата величина за определяне на механизъм и договаряне на заплатите. Ние се опитваме да наваксаме изоставането с транспонирането на Директивата, но може би няма да успеем, посочи той. По думите му първо държавите трябва да представят по какъв начин са решили да транспонират директивата и с промяната на кои закони и да чуят оценката за това от ЕК. Димитров напомни, че директивата изисква от страните членки да охранят правото на синдикално сдружаване. „Само през колективното трудово договаряне може да постигнем справедливост в заплащането на труда. В директивата има ясни и конкретни изисквания за държавите, които нямат 80% покритие на колективните договори“, посочи също той.
Социалният министър Ивайло Иванов, който също участва в откриването на международната конференция, обясни, че държавата полага усилия, за да транспонираме директивата. Той обясни, че министерството работи заедно със синдикатите и работодателите, за да се намери обединение около текстове, които да бъдат предложени в парламента за гласуване. Иванов увери, че ще се разгледа и дефиницията и методологията за определяне на заплатата за издръжка, изготвена от МОТ. Тя може да е цел, към която да се стремим, когато водим преговорите за минималната работна заплата, каза Иванов.