
433 000 души взимат минималната заплата у нас. Те намаляват с 5 хил. за година. Това показват последните данни на НСИ, каза директорът на Института за социални и синдикални изследвания на КНСБ Любослав Костов пред Нова телевизия. И увери, че от 1 януари 2025 година минималното възнаграждение у нас ще е 1077 лв. Според него вина за ниските доходи имат правителствата.
„Какво е работещ беден? Със сигурност не трябва да реферираме доходите от труд към линията на бедност. Не може да обиждаме работещите на минимална работна заплата, макар и ниско квалифицирани, като отнасяме техния доходен труд към прага на бедност”, допълни Костов по повод предложението на МТСП за нов механизъм за определяне на МРЗ, обвързващ я с линията на бедност.
„За съжаление две години куп служебни правителства нищо не направиха и в момента всички социални партньори дават свои предложения за това как да транспонираме чл. 5 от Директивата за адекватни минимални работни заплати, как да мерим издръжката на живота“, посочи Костов и потвърди, че от началото на 2025 г. МРЗ в България ще е 1077 лева. Той допълни още: „По закон тази заплата трябва да се заложи като параметър в този размер, това е според действащото законодателство„.
„Потреблението движи растежа, както се видя и от данните на НСИ. 75% от този растеж е крайното потребеление на домакинствата и когато вдигаме доходите на хората, ние стимулираме растежа, тъй като инвестиции в тази държава, за съжаление, няма“.
По думите на Костов в малките населени места цената на труда се подтиска и задържа изкуствено ниска. „Оттам идва и тази регионална диференциация и не е виновен този, който яде баницата, а този, който му я дава“, обясни главният икономист на конфедерацията. „От КНСБ вече казахме как да се съберат 6-7 млрд. лева от финансовото монистерство и от тях да се заделят около 1, 5 млрд. лева за хоризонтална политика по доходите„, подчерта той и припомни, че в момента наблюдаваме ръст на доходите в частния сектор с 14%, а в обществения – с 11 на сто.
„Ако искаме да задържим хората, да има кой да извади едно свидетелство за съдимост в Добрич например – трябва да се дават конкурентни заплати спрямо частния сектор. Говорим за 1,5 млрд. лева на фона на 90 млрд. разходи – смятам, че тези средства трябва да бъдат намерени“, допълни Любослав Костов.
Цялото интервю може да гледате тук.