Федерация Лека промишленост проведе форум в Русе за социалното и отговорно управление във фирмите

Ръководството на Федерацията на независимите синдикални организации от леката промишленост – КНСБ, като най-голямата представителна браншова организация, представляваща индустриалните работници в секторите текстил, облекло, стъкло и керамика, битово машиностроене, спортни стоки и електроника и Регионалният съвет на КНСБ в Русе организираха дискусионен форум на тема „ESG: Екологично, Социално и Отговорно управление – адаптиране на политики по устойчивостта на предприятията“.

Форумът се проведе на 14 ноември в зала на Областната администрация в Русе с участието на фирми от браншовете, както и представители на работодателски организации. Той се реализира и с подкрепата на Регионалното управление на образованието.

Събитието бе посветено на екологичното, социалното и отговорно управление във фирмите, както и адаптирането на политики по устойчивостта на предприятията.

Цветелина Милчалиева, председател на Федерация Лека промишленост, откри форума, подчертавайки ролята на социалното партньорство с фирмите от региона за подготовката и реализирането на браншови колективен трудов договор през призмата на Директивата на ЕС за адекватни минимални работни заплати. За устойчиво развитие и бъдеще на индустриалните браншове ще бъде необходимо да се създаде среда за регулярен открит и конструктивен диалог, посветен на актуалните предизвикателства, пред които са изправени предприятията в контекста на новите изисквания за устойчиво развитие. Поставяме акцент върху нуждата от обучение на кадрите за посрещане на новите стандарти, а оттам и възможностите за развитие на индустриалните отношения, които включват ефективен социален диалог и устойчиво във времето социално партньорство.

Областният управител на Русе Драгомир Драганов и заместник-кметът по международни програми и проекти, инвестиции и собственост – Златомира Стефанова, взеха отношение при откриването на форума като заявиха, че темата е изключително актуална и целта на събитието е да се направи реална среща между КНСБ и работодателите, като пред тях бъдат представени съвременните тенденции, които засягат голяма част от бизнеса.

От позицията на Драганов стана ясно, че фокус в социалната насоченост сред работодателите трябва да бъде реализирането на обучения за преквалификация на служителите, където това е необходимо и кандидатстването по различни европейски и национални програми за техническа модернизация. Като добър пример той посочи ролята за компаниите на Националния план за възстановяване и устойчивост. Не по-малко внимание областният управител отдели на значението на гарантирането на правата на служителите. Според него част от този процес е опцията работодателските организации да се възползват от възможностите на Федерацията и Конфедерацията за подобряване условията на труд на служителите.

3135 души са постъпили на работа от януари насам в общините Русе, Сливо поле и Иваново, посочиха представители на Областна дирекция „Бюро по труда“ – Русе. 2842 души от заетите са се реализирани на първичния пазар в реалната икономика, а други 293 са участвали в програми и мерки за заетост. Близо 35% от тях са започнали работа в преработващата промишленост.