
Семинар на тема „Достъпа до пазара на труда на граждани на трети държави и техните права“ бе проведен на 19 декември в рамките на проект „LABOUR-INT 3: Многостранен подход на заинтересованите страни за интеграцията на мигрантите на пазара на труда“.
Конфедерацията на независимите синдикати в България е партньор в проекта, финансиран от Европейската комисия, и бе домакин на семинара. Атанаска Тодорова представи целите на LABOUR-INT 3, който ще подобри възможностите за заетост на граждани на трети страни (мигранти и бежанци) като неразделна част от процеса на тяхната интеграция. Проектът стартира на 1 април 2024 г. и ще се изпълнява 36 месеца в пет държави – Белгия, България, Италия, Литва и Словения чрез сътрудничество на 12 организации на европейско и национално ниво, представляващи работодатели, работници и служители, публични служби по заетостта и неправителствени организации.
В събитието участваха и Атанас Колчаков, държавен експерт в Министерството на труда и социалната политика, който засегна темата за развитието и предизвикателства в областта на трудовата миграция в България, Лили Георгиева от Агенцията по заетостта, която представи данни за пазара на труда и гражданите на трети държави и Величка Микова, национален секретар на КНСБ, която посочи какви са трудовите им права.
Семинарът бе насочен към областните координатори и регионалните експерти на конфедерацията в цялата страна с цел информиране с последните новости в областта на трудовата миграция и изграждане на капацитет за работа с граждани от трети държави.
Колчаков запозна участниците с Националната стратегия по миграция на Република България за 2021-2025 г., която предвижда намаляване на административните процедури за прием за целите на пребиваване и работа (облекчени визови правила, по-ускорени процедури за прилагане на разрешителния режим или по-малко на брой изискуеми документи, по-добра координация между националните компетентни органи и др.); проучване на съществуващи добри практики в ЕС по отношение на облекчаване на процедурите за пребиваване и работа; установяване на практики за регулярен преглед на условията за влизане и пребиваване на граждани на трети държави за целите на обучение или работа и за актуализиране на правната рамка и условията/изискванията за дадени категории; подобряване на достъпа до информация за граждани на трети държави, потенциални мигранти към Република България, относно възможностите за работа в страната в координация с центрове на консултиране и информация (създаване на такива центрове); осъществяване на контрол и превенция по отношение на незаконното наемане на работа и проверки на заплащането – за избягване на трудовата експлоатация, незаконното пребиваване за цели, различни от декларираните и др. Представени бяха и различните режими за достъп до нашия пазар на труда – синя карта на ЕС, разрешенията за сезонни и командировани работници, за извършване на дейност на свободна практика и др.
Величка Микова разясни изискванията на Закона за трудовата миграция и трудова мобилност. На гражданин на трета държава се разрешава достъп до пазара на труда, когато има трудов договор с местен работодател; е командирован или е изпратен в рамките на предоставяне на услуги на територията на Република България; е преместен по вътрешнокорпоративен трансфер; извършва дейност на свободна практика, посочи тя. Микова посочи и какъв е редът за ползване на отпуск, почивки, изискванията за работно време, за трудово възнаграждение и обезщетенията и др.