Пламен Димитров в Студио КНСБ: Голямата цел е хората да живеят по-добре

Президентът на КНСБ Пламен Димитров обобщи в новия епизод на Студио КНСБ кои бяха предизвикателствата и успехите през изминалата 2024 г. и посочи предстоящите цели на конфедерацията.

„Двуцифрените увеличения на заплатите, на средната работна заплата с около 14%, довеждат до постоянно конвергиране на доходите нагоре – вече и в реално изражение през тази година. През миналите две обаче не беше така – там догонвахме инфлацията. Така очаквам да бъде и през следващата 2025 година“, посочи Димитров.

По думите му заплахата от това, което идва като несигурност от международните военни конфликти и продължаващата политическа нестабилност в България също тревожи работещия българин. „Не очаквам бърза развръзка по този въпрос, въпреки прогнозите на някои анализатори“, каза той.

Президентът на конфедерацията подчерта, че благосъстоянието на българина е сред основните цели, върху които трябва да се фокусираме. „Завръщането на българите от чужбина все още е доста плахо, не може да се твърди, че е тенденция. Има плахи тенденции, те трябва да бъдат насърчавани, ако искаме най-накрая да се справим с най-важния проблем – демографията“. Димитров допълни, че устойчивото развитие на нацията минава през подобни национални цели, които трябва да си поставим.

Той подерта, че е от изключителна важност да бъде сглобено редовно правителство, което да даде стабилност и перспектива, макар и тя да не е 4-годишна. ОИСР, еврозоната и Шенген са сред онези инструменти, които биха ни доближили до голямата единствена цел, която винаги е била хората да живеят по-добре.

Сред темите, които президентът на КНСБ коментира, бяха и транспонирането на Директивата за адекватните минимални работни заплати, която трябваше да бъде транспонирана до средата на месец ноември 2024 г. „Отново липсата на политическа воля ни нареди сред тези държави в ЕС, които са нарушили срока. Той изтече на 15 ноември – ние не сме направили почти никакви стъпки в тази посока, с малки изключения“, обясни президентът на КНСБ и допълни: „Работещите хора разчитат на нея, тя ще даде яснота как се договаря цената на труда в България, че това става само между синдикатите и работодателите – както казва директивата. И на ниво предприятие да върнем това, което всъщност май никога не сме имали – за разлика от Западна Европа – диалог и партньорство между работника с неговия синдикат и работодателя, така че да споделим справедливо това, което сме произвели заедно. Това е смисълът на цялата директива“.

Гледайте Студио КНСБ | Podcast всеки петък и се абонирайте за нашия Youtube канал, за да следите за най-важното относно вашите трудови права.