Липсата на подкрепа за бизнеса за високите цени на тока пряко засяга работниците и заплатите им. Това ще попречи и на колективното договаряне. Призоваваме Народното събрание да вземе активна роля за защита на работниците и бизнеса.
Това каза вицепрезидентът на КНСБ Тодор Капитанов по време на съвместна пресконференция днес, 9 януари, на национално представителните организации на работодателите и на работниците и служителите във връзка с необходимостта от спешни мерки за ограничаване на щетите за българската икономика от скока на цените на електроенергията и другите енергоносители.
Капитанов обясни, че високата цена на електроенергията е пряка заплаха за финансовата стабилност на предприятията и води до свиване и замразяване на разходите не само по отношение на инвестициите, но и за повишаването на работните заплати. „За синдикатите това е изключително неприемливо. Това ще доведе до по-ниска покупателна способност на всички работещи в условията на растящи цени на различните стоки и услуги“, каза той.
Вицепрезидентът на КНСБ припомни, че колективното трудово договаряне е сред основните синдикални дейности. „Как може да се насърчи колективното трудово договаряне на работниците, когато бизнесът няма предвидими разходи и не знае как и в какъв момент може да направи преразпределение на финансови средства“, посочи той и подчерта, че растящи доходи за работещите са невъзможни без стабилност на икономиката.
На съвместната пресконференция бе подчертано, че синдикатите и бизнесът ще излязат на национален протест на 15 януари от 11 часа. Те настояват за незабавно решение от страна на властта да продължи компенсирането на свръхвисоките цени на електрическа енергия през цялата 2025 г. Липсата на приет бюджет и удължителен закон създават сериозни проблеми за небитовите потребители на електроенергия. Няма и регламентиран механизъм за компенсиране на свръхвисоките цени, което води до значително напрежение сред предприятията.
Капитанов посочи, че протестът ще е не само в София в т.нар. триъгълник на властта, но и се планира блокиране на основни пътища и магистрали в цялата страна. „Става дума за магистрала Тракия и за пътя Велико Търново – Варна, около Шереметя„, уточни той и допълни, че както работещите, така и бизнесът искат да бъде осигурена защита чрез удволетворяване на исканията от протестните декларации.
„Без компенсации за електроенергията предприятията ще станат неконкурентоспособни. Тези, които не смогват, ще пренесат поскъпването на тока в цените на продуктите си, а другите, които имат например, международни договори, ще фалират. Трети пък ще намалят заплати на работниците или ще ги лишат от социални придобивки. Има голям натиск този проблем да се реши час по-скоро“, заяви Васил Велев, председател на УС на Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ). По думите му работодателите настояват за запазване на настоящия праг от 180 лева за мегаватчас за небитови потребители. Велев подчерта, че това не са помощи, а компенсации. „Те са неутрални към бюджета, има ги, когато има високи цени“, допълни Велев.