Росица Йонкова пред „100 вести“: Страната ни продължава да е с най-ниското ниво на заплащане сред държавите членки на ЕС

За най-важните събития, случили се през 2024 година в КНСБ, за исканията на синдиката в държавния бюджет и новите социални плащания, за фалиралите фирми и хората останали без работа през  изминалата година, за синдикалните инициативи и събития през 2025 година разказва областният координатор на КНСБ Росица Йонкова.

  • Кои са най-важните събития за КНСБ Габрово през изминалата година?
  • Най-важните събития и инициативи, които проведе Регионалният съвет през 2024 година бяха свързани с основната ни дейност. Създавахме нови синдикални организации, инициирахме преговори за сключване на колективни трудови договори, протестирахме за по-високи заплати.

През цялата година обучавахме заети и безработни лица по дигитални компетентности и умения на заети и безработни лица. Освен това правихме обучения по здравословни и безопасни условия на труд, по част от професия  и валидирахме знания на заети лица. И през изминалата година в рамките на Националната образователна кампания на КНСБ, СБУ и МОН „Моето първо работно място” обучихме класните ръководители на дванадесетокласници в областта по ключова компетентност „Трудови, социални и осигурителни права”. Срещахме се с ученици преди тяхното завършване, за да ги запознаем с техните права и задължения на работното място.

В рамките на националната кампания на КНСБ „По-високи доходи с твоя синдикат“ в регион Габрово бяха посетени предприятия от реалния сектор от Севлиево и Габрово, включително и такива без синдикални организации на КНСБ.

По повод Деня на труда, 1-ви май Регионалният съвет на КНСБ – Габрово проведе информационна кампания с открита приемна, по време на която екипът на регионалната структура, заедно с представители на федерации към КНСБ, даваха безплатни консултации, свързани с трудовото и осигурителното законодателство. Специално участие в приемната взе психологът Габриела Гатева, която предостави професионални насоки за разпознаване симптомите на бърнаут, как влияе той на здравето на работниците и начините за справяне с последиците от „прегарянето“. Гражданите, които дойдоха на приемната споделиха свои преживявания, проблеми и трудности, свързани с условията на труд, стреса и натовареността на работното място. Те също така изразиха желание за последващи срещи на различни теми, които ги вълнуват, като например начини за балансиране между семейния и професионалния живот, механизми за по-ефективно организиране на работния процес и постигане на повече удовлетвореност в работата.

Регионалният съвет на КНСБ в Габрово и Комисията за защита от дискриминация проведе и съвместна приемна на тема „Неравно третиране на пазара на труда“ по повод Световния ден за достоен труд, 7-ми октомври. По време на нея всеки, който при упражняване правото на труд – както преди възникване на трудовото (служебното) правоотношение, по време на неговото съществуване, така и в случаите на прекратяване му се смята за дискриминиран по някакъв признак, посети събитието и получи безплатна правна консултация и съвет какви са неговите права и какво е необходимо да се предприеме в конкретния случай.

С наше съдействие се реализира групов тренинг на синдикална организация на КНСБ с метафорично-асоциативни карти за женската сила с психологът Габриела Гатева, като целта беше преодоляване на стреса на работното място.

Не на последно място имахме благотворителна инициатива по повод 1-ви март, като зарадвахме потребителите на една социална услуга в Габрово с мартенички.

  • Какви са исканията на КНСБ към новото правителство за бюджета и социалните плащания?
  • КНСБ изпрати на правителството предложения за спешни действия по ключови политики, които настоява да залегнат в управленската програма. Те обхващат пет главни теми, които са и приоритети на КНСБ – икономическа и подоходна политика; социална сигурност; зелен и дигитален преход: социален диалог, колективно трудово договаряне и защита на основните права; пазар на труда.

За бюджета смятаме, че той може да бъде „вързан“ на 3 процента дефицит с може би други допълнителни приходни политики, със запазване на основните разходи и с увеличение на заплатите. КНСБ настоява в Бюджет 2025 да се приемат заложените вече средства за провеждане на хоризонтална политика по доходите, която да води до минимум 10% ръст на заплатите. Има сериозно напрежение в много системи и е необходимо в рамките на няколко седмици да се приеме Бюджет 2025. Изтеглянето на бюджета от парламента за нас е лош знак, тъй като се губи време.

Във връзка със Зелената сделка, трябва да се разработи дългосрочна стратегия за индустриална политика, да се защитят транспорта, промишлеността и енергетиката.

Конфедерацията ще продължи да настоява във въгледобивните райони да започне детайлна оценка на активите и състоянието на комплекса „Марица-Изток“. Трябва да се разработи генерален план за стратегическо преструктуриране и запазване на работните места. Настояваме Министерският съвет да приеме проекта на закон за компенсиране на работниците, които ще бъдат засегнати от зеления преход, и да го внесе в парламента.

Също така КНСБ отправя искане за компенсации за енергийно бедните у нас заради увеличението на тока от началото на януари тази година. Предложихме да се създаде орган, пряко подчинен на Министерския съвет, който да разработи механизъм за подкрепа на енергийно бедните домакинства, преди либерализацията на пазара за битовите потребители.

България е вече три месеца извън срока за транспониране на Директивата за адекватни минимални работни заплати и насърчаване на колективното трудово договаряне. Транспонирането е основно искане на КНСБ пред новото правителство. Настояваме за спешни мерки при транспонирането и на други директиви  – едната от тях касае принципите за равното заплащане на мъжете и жените. Чрез нея отпада тайната на заплащането.

Друга директива е тази за т. нар. „дю дилиджънс”, която задължава компаниите и техните подизпълнители да спазват трудовите, синдикалните права, социалната защита, правото на колективно трудово договаряне и правото на сдружаване в синдикални организации.

На вниманието на управляващите КНСБ ще постави и транспонирането на директивата за работещите през онлайн платформи, за да се определи трудовият им статус, тъй като в момента законодателството в тази сфера е плаващо.

Страната ни продължава да е с най-ниското ниво на заплащане сред останалите държави членки на Европейския съюз. Затова е необходимо в средносрочен план да поддържа темп на прираст на работните заплати.

Категорично е нужна политика по доходите и то възможно най-бързо. Това, показва и поскъпването с от 8 до 12 % на малката потребителска кошница от 21 стоки от началото на 2025 година.

По последни данни на нашия Институт за социални и синдикални изследвания и обучения, необходимият нетен месечен доход за издръжка  на 3-членно семейство – двама възрастни с едно дете до 14 години за четвърто тримесечие на 2024 г. достига 2653 лв. Сумата включва изхранване, плащане на сметки, разходи за транспорт, дрехи. За екскурзии и почивки, покупка на нова кола или жилище тези пари не са достатъчни. За едногодишен период разходите за издръжка на живота за 3-членно семейство нарастват с 65 лв. Доходът, необходим за издръжка, нараства с 2,5 % на годишна база.

Към декември 2024 г. заплатата за издръжка на едно работещо и само живеещо лице се увеличава с 20 лв. спрямо предходното тримесечие и с 36 лв. на годишна база и достига 1474 лв. нетно, а необходимият доход само за храна на един работещ на месец е 586 лв.

1,57 млн. наети лица са с осигурителен доход под заплатата за издръжка за един работещ – 1900 лв. бруто, от общо 2,6 млн. осигурени. Година по-рано лицата, получаващи по-малко от необходимите средства за издръжка тогава – 1853 лв., са били 1 649 000.

КНСБ продължава да настоява за изготвяне на дефиниция и методология за официално измерване от страна на държавата на „Заплата за издръжка” по примера на приетата през 2024 г. дефиниция на Международната организация на труда. Нужно е минималната и средната работна заплата по сектори да бъдат „отвързани“ от средната работна заплата за страната и да бъдат „вързани“ с тази за издръжка, защото тя отразява реалните ръстове на цените, идващи от пазара. В средносрочен период е необходимо приближаване на равнището на минимална работна заплата към това на заплатата за издръжка.

  • Имаше ли много съкращения на работници, имаше ли фалирали фирми в областта през 2024 година?
  • През 2024 година в несъстоятелност бе обявен Вагонният завод в Дряново. Нямаме данни за масови съкращения в други предприятия.

По данни на Агенцията по заетостта равнището на безработица в област Габрово намалява и достига 3.89 % през деветмесечието на 2024 г. при 2435 регистрирани безработни лица. За сравнение през същия период на 2023 г. тя е била 4.4 % или 2479 регистрирани безработни лица. Равнището на безработица в областта през деветмесечието на 2024 г. е под средното равнище за страната, което към същия период е 5,19 %. Най-висока безработицата е била през месец април 2024 г., съответно 4.35 %, като през следващите месеци тя постепенно намалява.

  • Кои фирми с подписани колективни трудови договори се грижат най-добре за работниците си, като заплати, социални придобивки?
  • Най-добри договорености в колективните трудови договори в област Габрово имаме в социалните услуги, образованието, а от реалния сектор – в машиностроенето.

Традиционно договаряме с работодателите по-високи размери на работната заплата, допълнителни възнаграждения и обезщетения, по-голям размер на отпуските, по-висок „клас прослужено време”, работно и униформено облекло, както и социални придобивки и мерки за подобряване условията на труд и др.  Освен сключените колективни трудови договори на ниво предприятие, договаряме и подписваме общински колективни трудови договори в сферата на здравеопазването и образованието в общините на област Габрово.

  • Какви инициативи предвижда КНСБ през 2025 година?
  •    Ние вече успешно реализираме планираните инициативи за 2025 година.

В момента тече националната образователна кампания „Моето първо работно място” в региона. Тя се реализира ежегодно от 2012 година от КНСБ и Синдиката на българските учители в партньорство с Министерство на образованието и науката. В рамките на два дни обучихме в електронна среда 40 класни ръководители и педагогически специалисти от региона по ключова компетентност „Трудови, социални и осигурителни права”. Стартирахме ежегодните ни срещи със зрелостници, като ги запознаваме с техните трудови, социални и осигурителни права.

Текат обученията  по дигитални компетентности и умения на заети и безработни лица, които регионалната структура на синдиката ще продължи да прави и през цялата 2025 година. Освен това планираме да проведем ежегодното си обучение по здравословни и безопасни условия на труд, като традиционно наши лектори са директора на Инспекцията по труда в Габрово Виолета Иванова и вицепрезидента на КНСБ Огнян Атанасов.

Планираме да проведем и обучение на безработни лица по проект „От обучение към заетост в полза на хората“ в рамките на Националния план за действие по заетостта за 2025 г. Наш партньор по проекта ще бъде Община Трявна. Проектът ще даде възможност трайно безработни, както и лица в неравностойно положение да бъдат обучени по част от професия и да влязат в заетост.

Планираме да проведем благотворителна инициатива по повод 1-ви март и  регионални кампании по здравословни и безопасни условия на труд, инициативи по повод Деня на труда – 1-ви май и Световния ден за достоен труд – 7 октомври.

През тази година КНСБ става на 35 години. В тази връзка на 18 февруари 2025 г., в зала 3 на НДК ще се проведе Националната конференция на КНСБ на тема „За сигурно бъдеще в зелените и дигитални промени“, като очаквания брой на участниците в нея ще бъде около 400. Инициативите, които ще реализира Регионалният съвет на КНСБ в Габрово през 2025 година също ще бъдат посветени на 35-тата годишнина от учредяването на КНСБ.