
КНСБ ще инициира срещи с големите търговски вериги. Ще поискаме да видим освен ценообразуването и условията на труд. Там работят много хора, трябва да се провери какви са условията им на труд, работните заплати. Трябва да се говори и за стоковия, и за пазара на труда, тъй като според нас има несъвършенства и на двата. В единия случай по линия на ценообразуването, в другия – по линия на условията на труд.
Това коментира в предаването „Денят започва с Георги Любенов“ главният икономист и директор на ИССИО Любослав Костов. По повод дискусиите около обявения за 13 февруари бойкот на хранителните вериги той посочи, че е важно, че темата за цените се повдига и напомни, че всяко тримесечие конфедерацията прави изследване и сравнява стойността на стоките от малката потребителска кошница у нас и в други 7 европейски държави. „Ако отворите тези изследвания, ще видите, че сиренето, яйцата и още 7-8 други стоки, които всекидневно присъстват на трапезата, са най-скъпи у нас. Да, някои с 5-10 цента, но спрямо страни като Нидерландия, Германия, където заплатите са 4-5 пъти по-високи от нашите. Ценовите равнища не могат да обяснят разликата в заплатите“, каза Костов.
Той напомни още, че преди две години КНСБ излезе със становище, с което настоя да се провери как се ценообразува – от началото до края по цялата верига на доставки как се формира крайната цена на дадена стока, а Комисията за защита на конкуренцията да провери има ли картел.
Чисто икономически няма логика от таван на цените. Ние винаги сме били против. Нямаме например дефиниция какво е нормална печалба, какво е свръх печалба. Трябва да се изсветли как се формират – от производителя до щанда, дали тази стойност е реална или има спекула. И да има регулации – КЗК да започне да работи. Това е правилният, пазарен начин. Тук не става въпрос за повече или по-малко държава, а за достатъчно държава, категоричен бе Костов.
Цялото интервю може да гледате тук.