
Всеки петък даваме безплатни консултации по трудови и осигурителни права и задължения в информационното бюро за граждани от трети държави. Те са в рамките на проекта LABOUR INT 3, по който КНСБ е партньор, каза пред БТА Атанаска Тодорова, главен експерт „Пазар на труда, миграция и мобилност“ в конфедерацията.
Има обученията в София, Варна, Бургас, Русе и в други градове, които дават възможност тези граждани да научат своите права и да знаят какви задължения имат на работното място. Те се провеждат на съответния чужд език. Участват и представители на бюрата по труда и работодатели, които дават по-ясна картина за нуждите на пазара на труда, посочи още Тодорова. Предвидени са обучения за придобиване на дигитални и професионални умения, които са на български език. В настоящия проект ще бъдат включени 100 местни работодателя с интерес да наемат граждани от трети държави. Според Тодорова жените се включват по-активно в обученията. Много често даже идват с децата си. Мъжете търсят индивидуални консултации, разказа пред БТА експертът.
Попитана за възможностите за работа на чужденците, Тодорова каза, че нискоквалифицираните от тях могат да намерят заетост в сферата на озеленяването и паркоместата, строителството, земеделието. Туризмът и ресторантьорството обикновено са сред предпочитаните области. Сред мигрантите има висококвалифицирани, които се открояват с желанието си да надграждат своите умени. Такива са лекарите или учителите, които преминават през допълнителни обучения, за да покрият изискванията за конкретната специалност от дипломата и в България, обясни още Тодорова.
По думите на експерта от КНСБ българското законодателство е сред най-добрите по отношение достъпа до пазара на труда за чужденци, като по-бързо се дават разрешителни. У нас нямаме квоти колко чужденци биха могли да работят в страната ни, коментира Тодорова. Според нея една от трудностите, които изпитват мигрантите, предимно тези от арабските страни, е да спазват работното време. В разговорите си с тях експертите им разясняват за осемчасовия работен ден, за изискването да уведомиш работодателя, ако отсъстваш от работа, за представянето на болничен лист и др., обясни експертът.
За да може тези хора да са по-адаптивни към пазара на труда, да умеят да се справят сами в различни ситуации, например при посещение на институции, трябва да знаят български език, подчерта Тодорова.
КНСБ изработила и специални брошури, озаглавени „Какво трябва да знам, когато искам да работя в България?“. Те са отпечатани на няколко езика – английски, руски, украински и арабски.