
„Поводът за участието ни в протеста на индустриални работници от цяла Европа беше анонсът на Европейската комисия, че ще има продължение на Зелената сделка, което ще се нарича „Сделка за чиста промишленост, чиста индустрия“. Имаме горчивия опит от това, че в Зелената сделка почти не беше засегнат социалния проблем, работните места на хората. Тя доведе до загуба на доста работни места в индустрията най-вече – близо 100 хиляди души са загубили работата си в Европа. Европейската конфедерация на труда заедно с IndustriAll реши да реагира именно в защита на тези работни места“.
Това коментира пред Радио „Фокус“ Огнян Атанасов, вицепрезидент на КНСБ, във връзка с участието на конфедерацията в провелия се на 5 февруари в Брюксел протест на индустриални работници от цяла Европа.
Вицепрезидентът на КНСБ обясни, че директивата за справедлив преход ще бъде инструментът, който синдикатите ще настояват да бъде включен в „Сделка за чиста промишленост, чиста индустрия“: „Директивата за справедлив преход всъщност ще бъде инструментът, който ще може да предпази работниците от това, което ще се случва напред. Такава предпазна мярка няма и това ще бъде един документ, облечен в законов формат, който ние ще настояваме да бъде неразделна част от тази „Сделка за чиста промишленост“ и изобщо от всички стратегии, които пак започнаха да ни заливат с новата Европейска комисия“.
Синдикатите настояват не само да бъдат запазени работните места на хората, работещи в индустриалния сектор в Европа, а да бъдат създадени и нови такива.
„Ние настояваме не само да се запазят работни места, а да се създават нови, при това качествени работни места, които да се договарят чрез колективното трудово договаряне. Това е нашето оръжие и ние ще настояваме всички тези промени да бъдат обект на колективно трудово договаряне“, обясни Атанасов.
Той подчерта, че работещите в българската индустрия също са били силно засегнати от промените, въведени от Зелената сделка: „За съжаление, в индустрията у нас също имаме загубени работни места. Даже аз започвам да си мисля, че ситуацията е по-тревожна, отколкото в енергетиката в момента“.
„Много от предприятията в индустрията в момента изпитват затруднения. Причината е простичка – ние работим основно за големи външни компании, имаме договори с тях нашата индустрия. И в момента тези договори, които намаляват, водят и до намаление на работните места. Знаете, че в Казанлък например машиностроителното предприятие съкрати 120 човека. Всички от индустрията казват, че металургията също не върви добре, че в момента имат сериозни проблеми. Това естествено ни притеснява“, обясни вицепрезидентът на КНСБ.
Цялото интервю може да чуете тук.