
Публикуваме позиция на Федерацията на синдикатите в здравеопазването към КНСБ, изпратена до Милка Василева, председател на Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи (БАПЗГ), Лиляна Петрова, председател на Българската асоциация на помощник-фармацевтите (БАПФ) и Александър Александров, председател на Българския съюз на лекарските асистенти и фелдшерите (БСЛАФ). Федерацията подкрепя тяхното становище, че обучението на медицинските сестри и акушерките не бива да се намалява като продължителност от четири на три години. Това намерение бе обявено преди седмица. на среща на Съвета на ректорите с министъра на образованието.
Федерацията на синдикатите в здравеопазването (ФСЗ-КНСБ) винаги е следяла със загриженост развитието и реализацията на човешките ресурси в сектор „Здравеопазване“. ФСЗ-КНСБ непрекъснато полага активни и целенасочени усилия за осигуряване на качествено обучение, професионалното развитие и реализация на работещите в отрасъла. Федерацията работи активно за утвърждаване на обществения авторитет, професионалното и личното достойнство на работещите в сектора и за общественото признание за значимостта на този труд.
ФСЗ-КНСБ с тревога констатира, че от години насам в здравеопазването съществува кадрова криза. Това се дължи на различни причини, сред които най-вече са: липса на достойно и адекватно заплащане на труда на медицинските специалисти, липса на целенасочена политика от страна на държавата за привличането на млади специалисти, липса на Национална стратегия за развитие на човешките ресурси в здравеопазването и др.
ФСЗ-КНСБ напълно подкрепя становището на БАПЗГ, БАПФ и БСЛАФ, че обучението на медицинските сестри и акушерките не бива да се намалява като продължителност от четири на три години, защото това ще увреди качеството на обучението и ще доведе до изключително негативни последици за квалификацията и опита на медицинските специалисти. ФСЗ счита, че предложението за намаляване на курса на обучение е зловредна и необмислена политика, която не само няма да реши кадровата криза в здравеопазването, но и силно ще увреди достъпа и качеството на предлаганата медицинска помощ в страната.
ФСЗ-КНСБ категорично заявява, че са необходими други практически насочени и добре обмислени стъпки за осигуряване на по-високи и достойни възнаграждения, постепенно доближаване на доходите на работещите в здравеопазването до тези на останалите ни европейски колеги, както и създаване на атрактивни условия за привличане на младите специалисти да работят в страната, а не да мигрират в други държави.
ФСЗ смята, че въпросът за човешките ресурси в здравеопазването е централен и той не може да се реши с несистемни, непоследователни и несвързани решения. Здравната система е невъзможна без необходимите като брой и квалификация медицински специалисти.
Ключовият елемент в една здравна система са хората, чиито трудови доходи мотивират професионализма и предоставяне на медицинска помощ с добро качество.
Д-р Иван Кокалов
Председател на ФСЗ-КНСБ