ЕКП: Мерките за запазване на работни места в Сделката за чиста индустрия не трябва да се отлагат

Хиляди работни места разчитат на бързо прилагане на Сделката за чиста индустрия (CID), обявено от Европейската комисия. ЕКП призовава за спешно придвижване на мерките, насочени към работниците.

Средно по 500 работни места на ден са закривани или са застрашени от закриване. Мерките за справедлив преход са крайно необходими, за да се запазят тези работни места и трябва да бъдат приоритизирани, а не да бъдат оставени за края на годината.

Бързата намеса и мерки са необходими още сега, преди да стане твърде късно.

Инвестиции за качествени работни места

Настоящата ситуация на криза изисква изключителна вълна от инвестиции, включително механизъм SURE 2.0. Трябва да се прилагат социални условия, така че работниците да се възползват от подкрепата за индустрията, включително за насърчаване на колективното договаряне.

ЕКП предупреждава, че мерките, предложени в Сделката за чиста индустрия, няма да бъдат достъпни за работниците, без да се гарантира, че те имат право на обучение през работно време и без разходи за тях.

Тези мерки ще бъдат голяма стъпка напред, когато бъдат приложени, и са отговор на работниците, които предприемат действия, за да повишат необходимостта от спешни действия, включително демонстрацията на индустриалните работници и тяхната европейска профсъюзна федерация IndustriAll Europe.

Генералният секретар на ЕКП Естер Линч каза: „Европа е в решаващ момент със стотици хиляди работни места в зависимост от решенията и стъпките, които ще бъдат въведени след публикуването на Сделката за чиста индустрия. За работещите хора няма време за губене. Много от работните места, които тези мерки целят да спасят, вече няма да съществуват, ако отложим действието до декември. Необходими са изключителни инвестиции. Компаниите, които се възползват от инвестицията, трябва да бъдат задължени да осигурят план за работната сила – план, договорен със синдикатите – който защитава и създава качествени работни места и отчита нуждите от заетост и умения заедно с обучението по време на работното време, така че работниците да имат реалистичен достъп до повишаване на квалификацията или преквалификация.“

Конфедералният секретар на ЕКП Лудовик Воет посочи: „Преминаването към чиста промишленост и енергийна независимост изисква от нас масово да увеличим възобновяемите енергийни източници, необходими за захранването й, и да инвестираме в квалифицирана работна сила. Необходимо е мащабно увеличаване на инвестициите, за да се конкурираме с по-силните глобални играчи в индустриалната политика. Трябва да увеличим публичните инвестиции във възобновяеми енергийни източници и да въведем Директива за справедлив преход. Трябва да спрем да се люшкаме от една криза към друга и вместо това проактивно да планираме и управляваме преход, който е полезен както за работниците, така и за техните компании.“