Зелено и дигитално: бъдещето на труда – темата на Епизод 22 на Студио КНСБ

„Зелено и дигитално: бъдещето на труда“ е темата на Епизод 22 на Студио КНСБ, чийто водещ е вицепрезидентът на КНСБ Огнян Атанасов.

Темата бе и сред дискутираните в рамките на Юбилейната национална конференция „За сигурно бъдеще в зелените и дигитални промени“, с която конфедерацията отбеляза 35 г. от учредяването си на 18 февруари.

Гости в студиото са: Иван Иванов – старши експерт обществени поръчки в „Щрабаг“ и председател на синдикалната организация в предприятието, Мадлен Йорданова, специалист „Връзки с обществеността“ в Столичен електротранспорт и заместник-председател на СО в дружеството, Георги Илиев, член на УС на Федерацията на независимите синдикати в земеделието, Христо Георгиев, началник на ГСУ при ТП „ДГС Ново Паничарево“ и председател на СО в предприятието, както и Наско Митев, председател на СО в „Мини Марица Изток“.

„По отношение на Зелената сделка и нейното рекалибриране – специално в отрасъл строителство – все повече и повече се наблюдава тенденцията относно рециклирането на материалите, добивани при разрушаване на сгради, съществуващи строежи и др. Все повече се акцентира върху остатъчната стойност на тези материали и обратното им влагане в строителството“, каза Иван Иванов.

Мадлен Йорданова засегна темата за транспортната бедност у нас, която – по думите ѝ – се изразява основно в ограничения достъп до качествен и достъпен обществен траснпорт, особено в селските и отдалечените райони. „В крайна сметка достъпният транспорт е право, а не привилегия“, обясни тя и припомни, че в много от малките населени места хората нямат дори достъп до медицински услуги, тъй като нямат и осигурен транспорт.

„В нашия сектор започнаха да навлизат нови политики – те започнаха да се навързват с промени, налагани отвън“, посочи Георги Илиев и даде пример с необратимите климатични промени. „В България има засушаване, намаляване на валежите, новите политики за напояването, които започнаха от 2023 година от Министерството на земеделието, биха довели до възстановяване на системите за напояване, а оттам и до увеличаване на самото производство на храни. Фермерите трябва да има условия да произвеждат регионални стоки – това е изключително важен момент“.

В рамките на разговора Христо Георгиев обясни, че България може да се възползва от проекти за опазване на биологичното разнообразие и поддържане на устойчиви естествени екосистеми.

„По отношение на аргументите, които сме слагали на масата, винаги сме били убедени, че в крайна сметка не може „зелените“ политики да са толкова крайни, както и рестрикциите“, посочи Митев.

Гледайте Студио КНСБ | Podcast всеки петък и се абонирайте за нашия Youtube канал, за да следите за най-важното относно вашите трудови права.