Пламен Димитров пред Euronews: Влизането на страната ни в еврозоната е изключително важно

Дали това е „възможният бюджет“ – това ще покажат десетте месеца до края на годината, но със сигурност е стъпил върху действащото законодателство – тоест законосъобразният бюджет. Това каза в президентът на КНСБ Пламен Димитров в ефира на Euronews. Той поясни, че в някои области разходите са доста сериозни и завишени, но те идват от законови промени, гласувани от депутатите в средата на миналата година.

Заложените разходи са с 18,5 млрд. лева повече – горе-долу толкова беше и при служебния кабинет. Разликата е, че този кабинет успя да включи неразплатените разходи (над 4 млрд. лева) от 2024 година, допълни той.

От думите му стана ясно, че отново имаме 12 милиарда лева повече данъчно-осигурителни приходи. Една немалка част идват от ръста на икономиката. За тази година е заложен 2,8% растеж. По думите на президента на конфедерацията влизането на страната ни в еврозоната е изключително важно. „Непременно трябва да се случи, дори и с цената на някои жертви, които се налагат през годината“, подчерта той.

Димитров припомни, че независимо от проблемите, които имаме, не бива да се пропуска фактът, че за последното тримесечие на миналата година ръстът на БВП е отчетлив – 3,1% и е на трето място в целия ЕС. „Има сектори, които изпитват затруднения, но пък други очевидно компенсират“, обясни събеседникът.

„По-голямата част за 2025 година от разходите за пенсии ще дойдат от данъци, а не от вноски“, каза още Димитров и посочи, че на макрониво осигурителните вноски за фонд Пенсия трябва да се повишат, защото в противен случай неговата стабилност няма как да бъде гарантирана. „Трябва да се гледа внимателно, не може да се мери с един аршин – затова казвам, че когато от данъчни приходи вземаме, за да финансираме пенсиите, очевидно се отварят други дупки, които създават напрежение или за сигурността на страната ни, или за социалната сигурност“.

Президентът на КНСБ коментира и темата с все по-осезаемото навлизане на ИИ: „Този, който пръв сложи на масата изкуствения общ интелект и го управлява, ще установи хегемония в света – дали това ще бъдат САЩ или Китай предстои да видим, дано не е за наша сметка изцяло – за тази на ЕС“.

Цялото интервю може да гледате тук.