
Фондация “Лъчезар Цоцорков” и Благотворителен фонд “Проф. д-р Желязко Христов” проведоха на 5 март Дискусионен форум „Окрилено детство: Разговор за насилието сред деца“.
В него се включиха представители на основни членове на КНСБ от различни сектори – здравеопазване, земеделие, транспорт, лека промишленост, строителство, търговия, ВиК, жп транспорт и др. Участие взеха зам.-председателите на Федерацията на синдикатите в здравеопазването д-р Пламен Радославов, на ФНСС Цветелина Бикарска, председателят на НБС „Водоснабдител“ Мариян Бухов, на федерацията на търговията и услугите Лилия Петкова, националният секретар Иванина Янкова, психологът и преподавател д-р Антоанета Матеева, социологът доц. д-р Алексей Пампоров, комуникационният експерт Ива Йоловска, фасилитаторите Самуил Ботев и Полина Йорданова.
Домакин бе КНСБ, а вицепрезидентът на конфедерацията Тодор Капитанов откри форума като акцентира върху това, че проблемите, с които се сблъскват децата днес, ще се отразят върху тях утре, когато са възрастни. Той подчерта, че темата е от изкючително значение за конфедерацията, защото е свързана с бъдещите работещи. Капитанов посочи приоритетите на КНСБ и изтъкна връзката с децата – родители, които получават ниски доходи, не могат да им осигурят достатъчно добра и подкрепяща среда, за да се развиват.
Рени Джагалова, секретар на БФ “Проф. д-р Желязко Христов”, представи дейността на благотворителния фонд, неговата подкрепа както за деца, останали без родител, загинал при трудова злополука, така и за творческото равитие на малките таланти чрез провеждания всяка година международен етнофестивал „Децата на Балканите – с духовност в Европа“. Тя също подчерта видимите измерения на проблема с насилието сред децата и важността на това да се предприемат действия.
Мариета Гечева, директор програма “Закрила на деца” на Фондация “Лъчезар Цоцорков”, запозна участниците с дейността на фондацията. Тя подчерта, че насилието над и сред деца е сериозен социален проблем, който засяга физическото, емоционалното и психическото здраве на младото поколение. Това е не само индивидуален проблем на засегнатите, не е и проблем на само на семействата – това е обществено предизвикателство към семейството, училището и институциите.
Обобщена от фондацията информация показва, че по данни на Националния статистически институт между 2013 и 2023 година близо 3000 непълнолетни влизат на отчет в детска педагогическа стая всяка година за извършване на противоправни действия. Изследване на УНИЦЕФ, проведено е в периода 2019–2020 година върху национално представителна извадка сред домакинства, обхващащи 1 174 деца сочи, че всяко второ дете (47%) е преживяло някаква форма на насилие до 18-годишна възраст. По официална информация на Министерство на образованието и науката през учебната 2021-2022 г. инцидентите, свързани с прояви на агресия, които са били регистрирани с деца, са били 2744, а през 2022 – 2023 учебна година те са 3319.
В центъра на дискусията бе задълбоченото разискване на проблема с насилието сред децата, като за целта през конкретен, реален и комплексен казус с агресия на дете в училищна среда участниците влизаха в различни роли – на агресора, на жертвата, на свидетелите, на училището, на държавата и нейните институции, на родителите на жертвата и на тези на агресора. Поставяйки се на мястото на съответната страна и представяйки нейната гледна точка, всеки от участниците трябваше да посочи и конкретните мерки и действия, които е необходимо да се предприемат, за да се разреши проблемът. През личния си опит те споделяха и много случаи на насилие при децата, наблюдения за действия или бездействия на различните страни. Участниците добавиха още един ключов фактор – обществото, като необходимия коректив на девиантно поведение или като безучастен свидетел понякога. Обсъдени бяха необходимостта както от превентивни, така и от навременни мерки, за да се пресекат случаите на агресия и насилие сред децата.