
30 години, след като Декларацията от Пекин и Платформата за действие изложиха амбициозна програма за равенство, жените все още са изправени пред значителни бариери в икономиката, показва нов доклад на Международната организация на труда.
Въпреки че разликите в заетостта между жените и мъжете намаляват от 27,1 на 23,1 процентни пункта от 1991 г. насам, нивата на заетост на жените остават далеч под тези на мъжете, като само 46,4% от жените в трудоспособна възраст са били заети през 2024 г. в сравнение с 69,5% от мъжете. При сегашния темп на напредък постигането на равенство в нивата на заетост ще отнеме почти два века.
Въпреки че повече млади жени се стремят към образование и обучение, това не доведе до значителни ползи на пазара на труда. Жените заемат едва 30 процента от управленските позиции в световен мащаб, като през последните две десетилетия подобрението е скромно.
Жените продължават да са свръхпредставени в нископлатени сектори като медицински сестри и грижи за деца, докато мъжете доминират в области като транспорт и механика. Те също продължават да се сблъскват с по-ниски средни доходи и по-малко платени работни часове в световен мащаб и са представени основно в неформалната заетост в страните с ниски и по-ниски средни доходи.
„Необходими са спешни реформи за справяне с неравните отговорности за полагане на грижи, разликите в заплащането на жените и мъжете и насилието и тормоза в света на труда“, посочи Сукти Дасгупта, директор на отдела за условия на труд и равенство на МОТ.
От друга страна, има напредък в намаляването на разликата в доходите между жените и мъжете: годишно заетите жени (включително както служители, така и самостоятелно наети) са спечелили 77,4 цента за всеки долар, спечелен от мъжете през 2024 г. Разликата е все още значителна, но има подобрение от 70,1 цента през 2004 г.
„Три десетилетия, откакто световните лидери се събраха в Пекин и обещаха да насърчават правата на жените по света, остават значителни предизвикателства при изпълнението на Пекинската декларация“, обясни Дасгупта и допълни: „Въпреки че е постигнат напредък, милиони жени все още се сблъскват с постоянни пречки пред навлизането, оставането и напредването в достойна работа. Необходими са спешни реформи за справяне с неравните отговорности за грижи, разликите в заплащането на жените и мъжете и насилието и тормоза в света на труда, фактори, които продължават да правят работните места по-неравнопоставени и по-малко безопасни за жените“, каза тя.
Кратката информация представя глобалните тенденции в заетостта и условията на труд за жените и мъжете, като подчертава устойчивите неравенства, често изостряни от фактори като статус на мигрант и инвалидност. Той също така акцентира върху системните пречки пред възможностите за заетост на жените и достойните условия на труд, които произтичат от дълбоко вкоренени структурни неравенства, дискриминационни социални норми и икономически политики, които не отчитат различните нужди на жените и мъжете.
Като крайъгълен камък на глобалните усилия за овластяване на жените, Пекинската платформа за действие остава мощна сила при оформянето на политики и закони, които насърчават социалния и икономически прогрес в световен мащаб.