
Изкуственият интелект в света на труда е във фокуса на дискусията в специалния епизод на Студио КНСБ. Той е посветен на една от ключовите теми, под чийто надслов протече Юбилейната национална конференция на конфедерацията „За сигурно бъдеще в зелените и дигитални промени“.
В епизода участват президентът на КНСБ Пламен Димитров, Ивайло Калфин, изпълнителен директор на Европейската фондация за подобряване на условията на живот и труд (Eurofound), Мария Елена Андре, директор на Бюрото за работнически дейности на МОТ (ACTRAV). Модератор е главният икономист на КНСБ и директор на ИССИО Любослав Костов. Калфин изнесе ключова реч в рамките на Дискусията на високо ниво по време на националната конференция. В този панел участва и Мария Елена Андре.
Любослав Костов подчерта, че изкуственият интелект бързо трансформира начина, по който работим, живеем и взаимодействаме.
Ивайло Калфин обясни, че изкуственият интелект е разрушителна технология, която има потенциала да промени драматично социалния договор, обществото и начина, по който то функционира. „Така че това не е технологичен проблем, а обществен. А технологията трябва да служи на интересите на хората и гражданите. Ето защо регулирането на тази разрушителна технология е много важно. Не за да я ограничим, а за да гарантираме, че използването ѝ ще бъде в интерес на обществото“, каза той.
Според Пламен Димитров в момента тече нова световна надпревара, „която не е ядрена, но всъщност е със същата сила, ако разглеждаме изкуствения интелект като разрушителна технология, която може да промени света“. „Това вече не е научна фантастика. Това наистина е нещо, което се случва около нас. И междувременно необходимостта от регулиране се доказва, че е нужна във всяка секунда“, каза още президентът на КНСБ.
Мария Елена Андре обясни, че използването на ИИ на работното място трябва да се регулира чрез колективно договаряне, а използването му в по-общ план трябва да се регулира от цялостна държавна регулация.
„ACTRAV беше първият отдел на МОТ, който изготви кратка информация за ИИ и за въздействието на новите технологии. И това беше още преди три години. Така че малко изпреварихме разговорите в това отношение, защото разбрахме, че въздействието на ИИ в света на труда е от ключово значение, що се отнася до това какъв ще бъде бъдещият модел на индустриалните отношения, например. През септември 2024 г. стартирахме нашата Обсерватория за изкуствен интелект, в която искаме да изготвяме актуални проучвания на въздействието на изкуствения интелект. Тази година на Международната конференция по труда ще стартираме процедура за определяне на международни правни стандарти, за да обсъдим и да регулираме икономиката на платформите“, каза още Андре.
Епизода „Изкуственият интелект в света на труда“ можете да гледате тук: