Регионална среща на EPSU за Югоизточна Европа се провежда в София

Регионална среща на Европейската федерация на работещите в публичния сектор (EPSU) в Югоизточна Европа се провежда днес и утре, 12 и 13 март, в София.

Европейската федерация на работещите в публичния сектор обединява синдикати от държавната администрация, здравеопазването, ВиК секторът, армията, противопожарната безопасност и др.

В срещата в българската столица участват представители от няколко държави (Албания, Азербеджан, България, Румъния, Турция и др.) и различни сектори. От страна на КНСБ в нея се включиха Федерацията на синдикатите в здравеопазването, НБС „Водоснабдител“, НСПС „Огнеборец“. Сред темите, които делегатите обсъждат, са предизвикателствата пред работещите, колективното договаряне и синдикалните права.

„Дигитализацията и изкуственият интелект се развиват експоненциално. Много често институциите не могат да наваксат именно този експоненциален ръст. На европейско ниво вече има акт за ИИ, има законодателни инициативи, говори се за директива за алгоритмичните системи за управление“, каза пред присъстващите главният икономист на КНСБ и директор на ИССИО Любослав Костов.

„Мисля, че никой от тук присътващите не би искал да бъде назначаван, оценяван или уволняван от робот“, допълни той и подчерта, че е важно регулациите и законодателството да бъдат вкарани в норма. В контекста на все по-осезаемото навлизане на ИИ на пазара на труда той засегна още темата за колективното трудово договаряне, икономическата ефективност и социалната справедливост, които трябва да вървят ръка за ръка и между тях да има баланс. „Парижкото споразумение за ИИ не го подписаха всички държави. Едни посочиха, че ще го развиват на всяка цена – с цел максимизиране на печалбите и висок икономически растеж, независимо от алтернативната цена, която всички ще платим като общество. Седмица по-късно вицепрезидентът на САЩ Джей Ди Ванс обяви на конференцията в Мюнхен, че страната му ще върви към развитие на ИИ без особени регулации. На този фон ЕС поема в друга поска. Къде са синдикатите в тази ситуация – най-вероятно трябва да се борим тази директива да стане факт, в рамките на това законодателство, което вече е на наднационално ниво. Човекът трябва да бъде на първо място“, посочи Костов.

Приветствие към присъстващите отправиха заместник-генералният секретар на EPSU Паола Панцери, Ръзван Гае – Федерация Sanitas (Румъния), председател на срещата на избирателния район за Югоизточна Европа, както и д-р Пламен Радославов, зам.-председател на Федерацията на синдикатите в здравеопазването към КНСБ.

Във втория ден от срещата ще бъдат дискутирани предизвикателствата на дигитализацията за обществените услуги и служителите. Лектор по темата ще бъде Росица Макелова от Института за социални и синдикални изследвания и обучения към КНСБ.

Европейската федерация на синдикатите от обществените услуги (EPSU) представлява 8 млн. работещи в публичния сектор. През октомври 2024 година организацията настоя за възстановяване на социалния диалог в сектор „Здравепопазване“ в България и сключване на отраслов Колективен трудов договор, след като бе сигнализирана от страна на Федерацията на синдикатите в здравеопазването – КНСБ за съпротивата на работодателските организации за сключване на КТД в сектора и за пасивното поведение на държавата.