
Конференция, посветена на темата за равнопоставеността между жените и мъжете в България, бе организирана от Синдиката на българските учители и „Обществен женски парламент – 21. век“ (ОЖП) към КНСБ на 11 март в Централата на СБУ.
Броени дни след Международния ден на жената сред основните акценти на форума бяха стереотипите и насилието, основани на пола, които се проявяват на работното място, в семейството и в обществото, както и причините и факторите за възникването им, начините и пътищата за преодоляването им. Ключови аспекти на представените презентации и последвалите обсъждания бяха насочени към учителя и училището и тяхната роля за решаване на проблемите.
Форумът бе открит от д.ик.н. Янка Такева, която е председател на СБУ и на ОЖП, а водещи лектори бяха доц. д-р Иван Тричков, преподавател в ПУ „Паисий Хилендарски“ и лектор в Постоянната академия за иновации в образованието (ПАНИО) на СБУ, който представи темата „Форми за справяне и превенция на насилието в семейна среда и на работното място“, и ас. д-р Ирена Соколова, социален психолог и психотерапевт, лектор към Министерството на образованието и науката и към ПАНИО на СБУ. Тя презентира темата „Стереотипите, които ни ограничават. Скритите бариери пред равнопоставеността и защо е нужно да ги преодолеем?“. В конференцията се включиха Даниела Алексиева-Стоянова, вицепрезидент на КНСБ, Величка Микова, национален секретар на КНСБ, представители на Централата на СБУ, десетки директори и учители от водещи образователни институции в гр. София и Софийска област.
„Темите за насилието и стереотипите, основани на пола, са изключително важни за нас, българските учители – каза при откриванетоЯнка Такева. – Те са решаващи за равнопоставеността на жените в съвременния свят и във всички сфери на социално-икономическия живот. Затова, чествайки 8 март, ние смятаме, че трябва да говорим и дискутираме за насилието във всички негови аспекти, защото то има трайно присъствие в човешката история и актуални форми на проявление. Изключително важен е въпросът за стереотипите, защото те са сред базовите фактори за съществуване не само на насилието, но и на всички начини на изява на неравнопоставеност, а в същото време са много личен за всеки човек, но и общественозначим проблем.“
Тя припомни, че през 2025 г. по повод на Международния ден на жената Организацията на обединените нации определи темата „За ВСИЧКИ жени и момичета: Равенство. Права. Възможности“, като постави акцент върху младите хора. Лидерът на СБУ подчерта, че разглежданите теми са неотлъчна част от проблематиката, заложена в обученията, провеждани от ПАНИО и в които годишно се включват над 550 педагогически специалисти от цялата страна.
Ранното детско развитие и създаването и апробирането на иновативна методология за ограмотяване са сред предстоящите и актуалните политики в системата на предучилищното и училищното образование, посочи още Такева. Тя уточни и че преодоляването на феминизацията в учителската професия е сред основните политики за утвърждаване на равнопоставеността в нея. Като изключително важно постижение в тази насока посочи приетото през 2013 г. по инициатива на СБУ криминализиране в НК на насилието над учителя.
Изключително голям процент са и нарастват случаите на насилие над жените в национален и в световен мащаб, посочи в своята презентация доц. д-р Иван Тричков. Той посочи, че силно се увеличава сексуалното насилие, като в Скандинавските страни негова жертва са 47 на сто от жените, в България този процент е 12 на сто, като се предполага, че причината се корени в мълчанието на жертвите и толерантността на обществото към насилието.
Доц. Иван Тричков посочи т.нар. „златни правила“ за възпитанието на децата: поставяне на ясни правила и граници; последствия при нежелани постъпки; постоянство и последователност във възпитанието; поощряване и похвали. Говори и за педагогически практики, доказали неефективността си, като обвиняване на детето за поведението му, наказания, вменяване на чувство за вина, засрамване, заплашване и обиди към детето, изолиране на детето, игнориране, насилие и лишаване на детето от подкрепа.
Сред пътищата за решаване на проблема с насилието на работното място и в дома, като особено важни доц. Тричков определи: преодоляването на амбивалентното възпитание на децата в семейството, борбата с половата нетолерантност в обществото, обучение с цел оценка на риска от насилие и тормоз на работното място и особено открои необходимостта освен дидактиката в педагогическата наука да се развива и теорията на възпитанието, която да заема по-голям дял в подготовката на бъдещите учители.
Д-р Ирена Соколова представи психологически аспекти и действия, свързани със стереотипите. Подробно разгледа такива, свързани с трудовия пазар, с образованието и семейните роли, с политиката и лидерството, както и половите, възрастовите, етническите и расовите стереотипи, свързаните със социалния статус, сексуалната ориентация и идентичност, стереотипи за хора с увреждания и т.н. Посочи, че стереотипите се пораждат и влияят от възпитанието и образованието, медиите и поп културата, историческите и икономическите фактори и възпрепятстват равнопоставеността. Като пътища за преодоляване на стереотипите д-р Соколова предложи организиране и включване на дейности, свързани с образованието и осведомеността, самосъзнанието и саморефлексията, подкрепата на различията в обществото и в работната среда.
Поздравявам СБУ за неговия академизъм и обществено отговорна работа, каза Даниела Алексиева. Тя поздрави лично д.ик.н. Янка Такева за нейната широкомащабна и ефективна лидерска дейност в сферата на равнопоставеността на жените и мъжете в България. Пожела на всички присъстващи активно да работят за постигане на нулева толерантност спрямо насилието в страната ни. Припомни, че още от приемането през 2019 г. от Юбилейната сесия на МОТ на Конвенция №190 за премахване на насилието и тормоза в областта на труда, КНСБ настоява за ратифицирането ѝ от България. Даниела Алексиева заяви, че КНСБ ще продължава да усъвършенства социалния диалог и добрите практики за превенция на насилието на работното място, в обществото, в семейството.