Видим ръст на заплатите в Бюджет 2025 – темата на извънредния епизод на Студио КНСБ

КНСБ настоява за видим ръст на възнагражденията в публичния сектор в Бюджет 2025. На това е посветен извънредният епизод на Студио КНСБ, в който участват лидери на основни членове към конфедерацията, които представят конкретните искания по сектори. Те са предоставени и на народните представители преди второто четене на Закона за държавния бюджет, което предстои през следващата седмица.

Политиката по доходите в бюджета не е такава, каквото бе обещана в първоначалния вариант на бюджета – вместо 10 на сто, ръстът е 5 на сто. На много места, макар да има 3,3 млрд. за ръст на заплатите в отделните сектори и сфери, той не е хомогенен, диспропорциите се засилват, редица министерства, отрасли, второстепенни разпоредители останаха недофинасирани, каза главният икономист на КНСБ и водещ на епизода Любослав Костов.

Кръстьо Боянов, председател на ФНСДУО, обясни, че работещите в администрацията се чувстват ощетени. Вместо 10 процента хоризонтален ръст на възнагражденията, са предвидени 5 на сто. С тях нито диспропорциите ще бъдат преодоляни, нито хората ще получат нормално увеличение на заплатите. ТОй посочи, че този ръст е предвиден за Министерствата на финансите и на труда и социалната политика и съответните агенции към тях – НАП, Агенция „Митници“, Агенциите за социално подпомагане и по заетостта, ГИТ. За вдигане на възнагражденията в тях с 10 на сто са необходими 50 млн. лв., от които 6 млн. лв. за работещите в НОИ, 15 млн. лв. за АСП и АЗ, 29 млн. лв. за НАП.

Петър Бунев, председател на СЖБ, обясни, че 20 млн. по-малко средства се предоставят като субсидия на „БДЖ Пътнически превози“ с Бюджет 2025 спрямо предходния. И това при наличие на ръст на МРЗ, увеличени разходи за такси, ток, каза той. „Обществото очаква подобряване на услугата, искам да им кажа да нямат такива очаквания. Трябва да е ясно защо. Ангажиментът на държавата към дружеството не е изпълнен и никой не поиска да направи анализ защо“, каза Бунев.

Милен Митев, генерален директор на БНР, също се включи в извънредния епизод, за обясни, че възнагражденията на работещите в обществената медия изостават значително. „Борим се те да достигнат поне средните нива за страната и за София“, обясни той. Любослав Костов посочи, че за ръст от 10 на сто на заплатите на работещите в БНР – общо 1200, от които 200 музиканти, са нужни още 5 млн. лв. Трябва да дадем възможност на журналистите да избират тази професия не само със сърцето, но и с разума си, призова Митев.

Александър Шопов, председател на ФТС, отново подчерта, че основният проблем в обществения транспорт е липсата на кадри. Бюджет 2025 предвижда субсидията за градския транспорт да се увеличи само в София – с 18 млн., което ще е достатъчно за 5% увеличение на заплатите. Търсим още общо 35 млн. лв. ръст на субсидията за обществения транспорт в страната, за да може възнагражданията на работещите да се увеличат с 15 на сто. Говорим за специфичен труд и условия на работа, каза Любослав Костов.

Малина Кованджиева, председател на Синдикат „Пътно дело“, посочи, че синдикатът настоява за още 2 млн. лв. ръст на разходите за персонал, за да се постигне 10 на сто увеличение на възнагражденията на работещите в АПИ 2417 души.

Любослав Костов обясни, че КНСБ настоява и за още 55 млн. за сектора на здравеопазването, което ще позволи 10 процента ръст на заплатите. От тях 29 млн. лв. са нужни за Министерството на здравеопазването, 21 млн. за училищно и детско здравеопазване и 4,5 млн. лв. за НЗОК. Допълнителни средства са нужни и за министерството на земеделието, АЯР, „Български пощи“.

Общата сума, която ще позволи увеличение от 10 на сто и изравняване на диспропорциите, е 200 млн. лв.  Те могат да бъдат заложени в централния бюджет с отделно перо за изравняване на диспропорциите, както бе направено през миналата година, каза Костов.

Извънредния епизод можете да гледате тук: