Жилбер Хунгбо пред Управителния съвет на МОТ: Нивата на неравенство нарастват, социалната защита е крехка

Настоящата геополитическа ситуация не може да бъде отделена от дълбоките нива на недоволство, изразено по различни начини от работещите хора по целия свят. Ние знаем, че въпреки измеримия икономически растеж в световен мащаб, нивата на неравенство нарастват, а социалната защита остава крехка. Трябва да ни тревожи, че работещите хора, които се борят да останат на повърхността, усещат, че глобалната интеграция все още не се е превърнала в онази надигаща се вълна, която повдига всички лодки.

Това каза изпълнителният директор на Международната организация на труда Жилбер Хунгбо във встъпителната си реч при откриването на 353-та сесия на Управителния съвет на организацията. Тя се провежда от 10 до 20 март в Женева. Президентът на КНСБ Пламен Димитров, който е член на Управителния съвет, е главен преговарящ от страна на групата на работниците по Предложенията за програмата и бюджета на МОТ за 2026-2027 г., които са част от дневния ред на сесията. Той включва още Доклад за напредъка на интегрираната стратегия на МОТ за насърчаване и прилагане на правото на колективното договаряне, Доклад за напредъка по прилагането на стратегията на МОТ за достоен труд във веригите за доставки. 

Управителният съвет обсъди и провеждането на Втората световна среща на върха за социално развитие, която ще се проведе в Катар през ноември и проекторезолюцията на Международната конференция на труда относно срещата.

В откриващото си слово Хунгбо акцентира върху променящия се геополитически пейзаж, нарастващите предизвикателства пред мултилатерализма и ролята на МОТ за насърчаване на социалната справедливост. Той подчерта, че промените в съвременния геополитически пейзаж са многобройни и многополюсни и варират от вътрешна нестабилност до нарастващо търговско напрежение, заедно с промяна на приоритетите на външната политика. „Икономическата нестабилност – предизвикана от набор от фактори, включително екологични и финансови кризи – наред с нарастващите разходи за отбрана, всичко това увеличава натиска върху националните бюджети, което може да наложи промяна на приоритетите. Наистина сме принудени да признаем, че в някои случаи международната система, основана на правила след Втората световна война, е тази, която е поставена под въпрос, а с нея и легитимността на международното право. Не е преувеличено да се потвърди, че в настоящия световен момент предизвикателствата пред мултилатерализма са станали основополагащи. И това разбира се са само част от тенденциите“, каза още генералният директор на МОТ.