
Новият епизод на Студио КНСБ е посветен на правата на жените на работното място – равнопоставеност, защита от дискриминация, справедливо заплащане и баланс между професионалния и личния живот.
Водещ на подкаста е вицепрезидентът на КНСБ Тодор Капитанов, а гости в студиото са Величка Микова – национален секретар на конфедерацията, Теодора Ангелова – председател на СО на КНСБ в „Монделийз България“ ЕООД и представител в ЕРС, Мария Минчева – зам.-председател на БСК и Росица Стилиянова – директор „Програми и проекти“ в АИКБ.
„Все още има държави в света, в които на жените им е нужно разрешение, за да работят, да карат кола“, каза Мария Минчева. Тя припомни, че сега действащият Кодекс на труда у нас е от 1986 г. и постави въпроса за това какви са били обществените отношения, които той е регулирал тогава. „България е сред страните, в които жените никога не са били ограничавани да работят – нещо, с което можем да се гордеем като общество. Няма да споменавам държава, но наскоро слушах за такава, в която не всички жени имат банкови сметки – представете си за каква икономическа зависимост говорим – без банкова сметка, без право да работиш. Не може да се каже, че си равностоен член на 0бщество, в което не разполагаш с резултатите от собствения си труд“, допълни тя.
„Законодателството ни е доста добре развито по отношение на жените. На едно от първите места сме и по продължителност на майчинството. Понякога говорим за некоректни работодатели, но те са такива заради незнание“, посочи Росица Стилиянова, допълвайки, че едно е да си жена в индустриално производство и да работиш в голяма фирма, а съвсем друго в IT компания или административен консултантски офис, който е малък. „Нямаме диференциация в закона – според производството, вида на фирмата – гъвкави предложения, ако работодателят на може да предостави това, то да може да предостави друго“, допълни тя.
„Още в Конституцията ни е записано, че държавата отрежда специална закрила точно за жената майка и в контекста на тази закрила се доразвива законодателството. В Кодекса на труда пък има една специална глава, която е посветена на закрилата на жените при упражняване правото на труд“, поясни Величка Микова и припомни, че сме държавата в ЕС с най-дълъг отпуск при бременност, раждане и отглеждане на малко дете. Тя допълни, че имаме спациален закон за защита от дискриминация, когато няма равнопоставеност между мъжете и жените, както и че на европейско ниво е приета директива за равенство в заплащането между половете.
Теодора Ангелова – майка на три деца – сподели, че за да се грижи за тях, е отсъствала от работа в продължение на пет години. „Това по никакъв начин не ми е попречило кариерно. Незнанието на закона не е извинение за неговото неизпълнение, каквито и затруднения да имат работодателите, те са длъжни да бъдат информирани за изискванията по отношение на жените“, подчерта тя.
Гледайте Студио КНСБ | Podcast и се абонирайте за нашия Youtube канал, за да следите за най-важното относно вашите трудови права.