Отрасловите съвети към министерството на икономиката възобновяват дейността си

Отрасловите съвети за тристранно сътрудничество към Министерство на икономиката и индустрията да възобновят дейността си, да се провеждат регулярно и да се актуализират техните състави и правила за работа. Това бе договорено на провелата се вчера, 7 април, работна среща на президента на КНСБ Пламен Димитров с министъра на икономиката и индустрията Петър Дилов.

В нея участваха и председателите на федерациите на енергетиците в България Марина Митова, на леката промишленост Цветелина Милчалиева, на миньорите Валентин Вълчев, на „Химия и индустрия“ Красимир Кръстев, на „Метал-електро“ Илия Илиев, зам.-председателят на „Металици“ Ренета Петрова, вицепрезидентът на конфедерацията Огнян Атанасов.

Те поставиха въпроса за включването на представители на синдикатите в работните групи в Министерството на икономиката и индустрията, които изготвят новата Национална индустриална стратегия за преработващата и добивната промишленост. Стратегията, която е финансирана изцяло от ЕК, ще отрази основните моменти в политиката на ниво ЕС, като ще цели подпомагане на българските предприятия да повишат конкурентоспособността си и да се справят с предизвикателствата на прехода към нисковъглеродна, ресурсоефективна и дигитализирана икономика.

На срещата бяха обсъдени и теми, свързани с инициативата на ЕК „Сделка за чиста индустрия и дигиталната трансформация на производствения сектор“. Акцент беше поставен върху Европейския план „Превъоръжи Европа“, като бе изтъкнат огромния потенциал, който той предоставя за технологичното обновяване на отбранителната ни индустрия.

В отговор на въпрос относно бъдещето на ВМЗ – Сопот ЕАД министър Дилов категорично заяви, че не се предвижда приватизация на предприятието и разпространяваната информация в тази посока е спекулативна. Той подчерта, че ВМЗ е структуроопределящо предприятие за военно-промишления комплекс и играе съществена роля, както за националната сигурност, така и за икономиката на страната. По думите му запазването на изцяло държавното участие в него гарантира присъствието на държавата на стратегически пазари. На срещата бе обсъден и процесът на присъединяване на България към Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР), както и преобразуването на държавните предприятия като част от този процес.

Снимка: Министерство на икономиката и индустрията