
„Омръзна ни от 4 месеца министърът на финансите да казва, че кметът трябва да даде парите, кметът да казва, че Министерството на финансите трябва да ги осигури и топката постоянно да се прехвърля“. Това коментира в предаването „Лице в лице след Новините“ главният икономист и директор на ИССИО Любослав Костов във връзка с провелата се вчера, 14 април, простестна акция на работещите в градския транспорт.
Той уточни, че исканията са за увеличение на заплатите от минимум 15% – колкото е ръстът на средната заплата в частния сектор.
„Първо бяха психиатриите, сега са хората от градския транспорт, утре ще излязат училищно и детско здравеопазване, БНТ, БНР и БТА и те ще излязат. Ако общественият сектор иска да е конкурентноспособен на частния и хората да не бягат към него, ако искаме да има кой да ни издаде едно елементарно удостоверение в малките общини, във ведомствата, в министерствата – естествено, трябва да има същият ръст на възнагражденията“, каза Костов.
„Електротранспортът, автотранспортът, Центърът за градска мобилност и метрото – като ги съберете става въпрос за 29 милиона, за да им се вдигнат на хората заплатите с 15%. Те работят по 12-15-часови смени, условията на труд не са добри“, заяви той.
И обясни, че само с извънреден труд хората от този сектор могат да си докарат средната заплата в частния сектор. „Законът позволява да работиш извънреден труд, но до определена норма. Въпросът е, че не трябва това да е практика, а да е по-скоро някакво изключение – например за празниците“, каза още Костов.