
КНСБ в цялата страна почете паметта на загиналите при трудови злополуки работници. На 28 април отбелязваме Международния ден в памет на загиналите и пострадалите при трудови злополуки и професионални болести работници, а също и Световния ден за здравословен и безопасен труд.
В Благоевград, Ловеч и Габрово съвместно с инспекцията по труда през целия ден бяха открити съвместна безплатни приемни за здравословните и безопасни условията на труд.
В Шумен бяха поднесени венци и цветя пред Паметната плоча на загиналите и пострадали при трудови злополуки.
Шуменска област е на 12-то място в страната по брой на трудовите злополуки. Общо 60 инцидента са регистрирани през изминалата 2024 година. 52 от тях са на работното място, а останалите са станали на път от или за работа. Смъртни случаи няма, както и такива, довели до инвалидност. Издадени са 2670 задължителни предписания и 27 акта за спиране на необезопасени обекти, машини и оборудване. Наказателните постановления са близо 190, сключени са и 10 споразумения на обща стойност 250 000 лева. Областният координатор Радостин Павлов алармира за редица неуредени договорни отношения между работодатели и новопостъпили работници. „Които не са с трудово правоотношение, а някак си там си работят, докато някой уж ги оцени. Тоест този договор, който е със срок на изпитване, на практика се заобикаля и имаме случаи случаи, в които те изпадат в трудна ситуация и си губят и средства дори“, коментира Павлов.
В област Сливен бяха поднесени венци пред паметните плочи на загинали работници при трудови злополуки в Сливен, Твърдица и Шивачево. Днес се състоя заседание на Областния съвет по условия на труд, като основната тема, която беше разгледана е за състоянието на травматизмът на работното място в Сливенска област и спазване изискванията на КТ и ЗЗБУТ. Подчертано беше, че в съответствие с призива на МОТ е необходим социален диалог и партньорство на всички равнища.
Членовете на Регионалния съвет на КНСБ Сливен, членовете на Областния съвет по условия на труд, представители на РУСО, Д „ИТ” – Сливен, работодатели, синдикалисти и граждани поднесоха цветя на паметната плоча пред сградата на КНСБ, като отдадоха почит към загиналите и пострадалите при трудови злополуки. Подчертана беше необходимостта от партньорство при разрешаване проблемите на безопасност и здраве при работа.
Във Велико Търново от КНСБ и инспекцията по труда обявиха началото на кампания за предотвратяване на трудовия травматизъм в предприятията.
През миналата година във Великотърновска област са регистрирани 96 трудови злополуки, от които 78 са на работното място, а две от тях – с фатален изход.
Огромна част от реално случилият се тръвматизъм не се регистрира, каза Васил Тодоров, областен координатор на КНСБ. Той посочи, че след решение на Експертен съвет между Дирекция „Инспекция по труда“ – Велико Търново, Регионален съюз на КНСБ и Синдикален регионален съюз на КТ „Подкрепа“ започва регионална информационна кампания, с цел превенция. Предвидени са срещи с комитетите и групите по условия на труд и мениджърските екипи в големите и средни предприятия, в т.ч. работещи с опасни химични вещества в област Велико Търново. Там, където се работи с опасни вещества, канцерогенни препарати и тежки химични съединения, има предпоставки за дългосрочни поражения върху здравето на работещите, посочи Тодоров.
Регионалният съвет на КНСБ-Варна почете паметта на загиналите при трудови злополуки работници пред паметните плочи в гр. Девня и гр. Варна. Цветя и венци бяха положени и от Клуб на Специалиста по БЗР гр. Варна към Стопанската камара и Фондация „Център за безопасност и здраве при работа“, „Пристанище Варна “ ЕАД, „Агрополихим“ АД, Община Девня и др.
В Дупница в храма „Св. Никола“ отец Иван отслужи молитва за упокоение на душите на загиналите при трудови инциденти, както и молебен за здраве и благополучие на всички трудещи се. На възпоменателната церемония присъстваха представители на синдикалните организации от региона, които сведоха глави в знак на почит и солидарност със семействата на пострадалите. В изказването си Албена Лазарова – експерт-юрист в регионална структура на КНСБ в Дупница, подчерта значението на тази дата и обърна внимание на тазгодишния акцент, поставен от Международната организация на труда. Сред присъстващите бе и Емилия Маркова, първи председател на РС на КНСБ-Дупница и дългогодишен служител в централата на КНСБ по колективно трудово договаряне.
Заедно със социалните партньори цветя и венци бяха поднесени и пред паметните плочи в Ямбол, Бургас, Стара Загора, Хасково, Враца, Разград, Пловдив, Добрич.