Със специален епизод на Студио КНСБ, посветен на 1 май – Международния ден на труда и работническата солидарност, Конфедерацията на независимите синдикати в България отбеляза днес празника. Повече от три часа на живо експертите, юристите и ръководството на конфедерацията обсъждаха важни за работещите хора теми, отговаряха на трудовоправни въпроси и даваха важни съвети за защита на трудовите права.
В епизода, излъчен във фейсбук страницата на КНСБ и You Tube канала, участваха вицепрезидентите Тодор Капитанов, Даниела Алексиева, Огнян Атанасов, главният икономист и директор на ИССИО Любослав Костов, националните секретари Величка Микова и Иванина Янкова, експертите Михаела Тодорова и Йордан Даскалов, юристът Николай Стоянов, председателят на НСФЕБ Марина Митова, изследователите Теодора Пачеджиева и Диана Сивинова, студентите в магистърската програма на КНСБ и УНСС „Синдикализъм и синдикални политики“ Наталия Андреева и Емилия Станоева.
Обсъдени бяха изводите от Десетия годишен доклад на конфедерацията за нарушенията на трудовите права в България през 2024 г., дадени бяха конкретни съвети за преодоляването им, както и отговори на редица въпроси, свързани с работното време, заплащането на труда на официален празник, безопасните условия на работа. Представени бяха редица инициативи на конфедерацията, приемните за консултации, предлаганите обучения, дългогодишната кампания „Моето първо работно място“, първата за Югоизточна Европа магистърска програма по синдикализъм, която конфедерацията реализира успешно съвместно с УНСС и след първия випуск през настоящата учебна година, ще продължи и през следващата 2025/26 г.
Обсъдени бяха предизвикателствата пред света на труда от навлизането на изкуствения интелект и отражението му върху работните места. Подчертано бе, че темата за дигитализацията бе в центъра на провелата се през февруари Юбилейна национална конференция на КНСБ „За сигурно бъдеще в зелените и дигитални промени“.
Празничното издание можете да гледате тук:







