ФТС апелира работодателите в транспортния сектор да предприемат мерки заради високите температури

Във връзка с прогнозите на Националния институт по метеорология и хидрология за предстоящи горещи дни с температури, надвишаващи 30- 37 градуса Федерацията на транспортните синдикати към КНСБ изпрати писмо до работодателите в сектора, с което апелира за предприемане на своевременни мерки за опазване на здравето и безопасността на работниците и служителите.

В него се посочва, че професиите в транспортния сектор – включително водачи на превозни средства, технически персонал и перонни работници, докери и др. – често се извършват при неблагоприятни климатични условия, на открито или в пространства, където вентилацията и охлаждането са затруднени. Излагането на високи температури при продължително шофиране или работа в гаражи/ депа и товаро-разтоварни зони крие сериозни рискове от топлинен удар, дехидратация и инциденти, предупреждават от ФТС.

От федерацията напомнят, че съгласно чл. 275, ал. 1 от Кодекса на труда работодателят е длъжен да осигури здравословни и безопасни условия на труд. В контекста на високи температури това задължение придобива особена важност. Съгласно чл. 33, ал. 1 от Наредба № 7 от 1999 г. за минималните изисквания за здравословни и безопасни условия на труд на работните места и при използване на работното оборудване работодателят е длъжен да предприема необходимите мерки за ограничаване на рисковете, произтичащи от неблагоприятни микроклиматични условия.

Ето защо от ФТС предлагат следните мерки:

  1. Осигуряване на допълнителни количества питейна вода – съгласно изискванията на Наредба № 7, работодателят трябва да осигури на работниците достатъчно количество хладна питейна вода в работната зона.
  2. Гъвкаво работно време – обмисляне на възможности за преместване на работните часове в по-хладните части на деня (рано сутрин или късно следобед), когато това е възможно, особено при работа на открито.
  3. Почивки и сянка – осигуряване на допълнителни почивки в прохладни или сенчести зони за работещите на открито.
  4. Олекотено работно облекло – когато е възможно, да се предвиди подходящо работно облекло, което не води до допълнително натоварване от жегата.
  5. Ограничаване на физическото натоварване – намаляване на физическата работа в най-горещите части на деня, когато е приложимо.
  6. Информираност – предоставяне на информация на работниците за признаци на топлинен удар, дехидратация и други рискове, свързани с високите температури.

Според чл. 8 от Закона за здравословни и безопасни условия на труд, работодателят е задължен да консултира работниците и/или техните представители относно всички мерки, свързани с безопасността и здравето при работа.

Надяваме се на своевременното Ви съдействие за прилагане на посочените меркиq като оставаме на разположение за съвместно обсъждане на възможните действия. Гарантирането на безопасни условия на труд при екстремни климатични условия е от съществено значение както за здравето на служителите, така и за ефективността на работния процес, посочват още в писмото от ФТС.