Пламен Димитров пред bTV: Във веригите е по-скъпо, отколкото в малките квартални магазинчета

Поскъпването вече е факт, през последните 2 месеца. Първо се вижда, че между търговските вериги и малките магазинчета има необяснимо от пазарна гледна точка разминаване – наблюдаваме 600 обекта, във веригите е по-скъпо, отколкото в малките квартални магазинчета, което е пазарен нонсенс. За 21 стоки, които ние гледаме в момента – между 2% и 12%. Белият боб е с 11% по-скъп, отколкото в малките магазинчета.

Това обяви президентът на КНСБ Пламен Димитров в предаването „Лице в лице“ по bTV.

Другото голямо разминаване, което Пламен Димитров отбеляза, е: цената на едро, която се обявява официално в държавата от борсите и цената на дребно, която ние изчисляваме – там разликата е между 20% (най-ниската) до 100%, т. е. краставиците са 2 пъти по-скъпи – 1,60 са на борсата, 3 и нещо са средно в магазините.

Сиренето – от 11,63 лв. е на 19,70 лв. в магазинната мрежа – 72% повече. Това вече е калкулирано и вече хората го виждат. В момента това не е обяснимо. Димитров обяви, че са сезирали КЗК, които ще направят анализ на хранителните продукти. Може да се проверяват неправилни пазарни практики. До края на месеца е обещано, че ще излязат с ясен, прозрачен анализ какво става с цените на храните – от производителя, как се движи, до цените по малките, квартални магазини.

Според Димитров няма връзка между поскъпването на храните от малката кошница с влизането в еврозоната. Инфлацията сама по себе си е на годишна база. Тя не е за последните 2-3 месеца. Така че това, че е станала 4-5% – това обхваща миналата година по това време. Димитров заяви, че нищо общо с еврото няма това, което се случва с цените.

„Бюджетите бяха вързани на фантазия досега от 22-ра година насам. Т. е. тази данъчна осигурителна политика и приходи върху базата, която имаме в икономиката – това да сме с магическа пръчка няма как да стане“, заяви Димитров. Той предлага ребалансиране на данъчната система – въвеждане на нови данъци, данък върху финансовите транзакции. ДДС-то трябва да бъде намалено, не увеличено.

Цялото интервю може да гледате тук.