КНСБ проведе форум за развитието и ролята на енергийните общности у нас

Дискусионен форум за ролята на енергийните общности и насърчаването на тяхното създаване и развитие в България* се състоя днес, 10 декември, по инциатива на КНСБ и със съдействието на Фондация Фридрих Еберт България.

„Форумът цели да популяризира добрия опит и препятствията, през които са минали в първите организирани енергийни общности в Габрово и Бургас, готовността на други общини, както и нашата роля като синдикат. Виждаме възможности – с конкретната процедура, която МРРБ отвори преди десетина дни, за подкрепа на енергийни общности в размер на 15 милиона лева. Там може да се кандидатства за 100% грант между 100 000 и 1 млн. лева – могат да се изградят поне двайсетина конкретни инсталации в зависимост от големината на обекта“, каза при откриването на форума президентът на КНСБ Пламен Димитров.

Бенефициентите по процедурата трябва да са базирани в трите региона, засегнати от зеления преход – Кюстендил, Перник и Стара Загора, както и 10-те общини, свързани с Маришкия басейн, които попадат в рамките на териториалния обхват на Фонда за справедлив преход – Нова Загора, Ямбол, Симеоновград, Харманли, Тополовград, Димитровград, Хасково, Елхово, Сливен и Тунджа.

Димитров посочи, че КНСБ ще подкрепи усилията на своите основни членове за участие в пилотните проекти и особено на Синдиката на българските учители. „Виждаме възможност за създаване на подобни енергийни общности с директорите на училища, като наши партньори, и това да даде възможност за прилагане на нов модел и по-видим тласък и то с конкретно приложение“, обясни той.

Въпросът е особено важен на фона на растящите енергийни разходи и на ограничаването на държавните програми за компенсации на високите сметки за електроенергия на небитовите потребители. Това ще изправи директорите на училищата пред въпроса как да се справят със сметките за електроенергия, даде пример Димитров и посочи, че с въпросните 15-20 проекта, които ще се реализират по пилотната процедура на МРРБ, няма да се реши проблема, но може да се покаже моделът. „Амбицирани сме оттук насетне, където има ресурси и възможности, да насърчаваме, защото така се дава тласък и стимул на една диверсификация, която би могла да има много сериозен ефект върху цялата енергийна система“, каза още президентът на КНСБ.

Димитров припомни, че на прага на 2026 година е актуална и темата за Социалния климатичния фонд, който ще обхване и енергийно бедните домакинства. „КНСБ ще поиска да извади пред скоба енергийно бедните домакинства“, категоричен бе той. Според него енергийните кооперативи също биха имали място като правна фигура в енергийните общности, които имат своя специфика и възможности. Вицепрезидентът на КНСБ Огнян Атанасов напомни, че конфедерацията повдига от години темата за енергийната бедност и непрекъснато апелира за създаване на платформа за енергийно бедните граждани.

Участие във форума и дискусията взеха и заместник-министърът на енергетиката Ива Петрова, на МРРБ – Юра Витанова, зам.-кметът на Столичната община Надежда Бобчева, Жак Папаро, директор на Фондация Фридрих Еберт България, Калина Дренска, проектен координатор във Фондация Фридрих Еберт България, Еленко Божков – изпълнителен директор на Камарата на енергийните общности и Иван Хиновски, председател на Камарата на енергийните общности, енергийни експерти и др.

За нас като синдикат е важно да бъдем сред лидери, които помагат на енергийните общности да се развият, посочи Огнян Атанасов.

Представени бяха добри практики за създаване на енергийни общности у нас (Габрово, Бургас и др.), както и възможностите за финансиране, създаването на такива, насоки за кандидастване, правната и икономическата рамка за развитието им.

„В момента сме свидетели на дълбоки промени в енергийните системи  и преходът към обновяеми енергийни източници вече не е само дългосрочна цел, той е неспоредствена необходимост. Целите за опазване на климата, геополитическите напрежения и нарастващите разходи за енергия, както и желанието за регионална независимост ускоряват тази промяна със значителна скорост“, посочи Жак Папаро.

“Имаме възможността да финансираме пилотни инициативи за енергийни общности. Действително определихме 15 млн. лева , тъй като все още няма толкова ясна регулативна рамка, а и самите енергийни общности към настоящия момент са прохождащи. Фондът за справедлив преход е инструмент, с който искаме да подкрепим плавния преход на трите въглищни региона към климатична неутралност. Една от тази мерки е именно енергийните общности“, каза зам-министър Витанова и допълни, че се надява да има силен интерес.

„Именно общностите за енергия от възобновяеми източници е тази област, по която МЕ работи ангажирано и активно със създаване на условия от гледна точка на регулаторна и законова рамка. Също така им осигуряваме ресурс за финансиране на конкретни инициативи и проекти за реалзиране на подобен тип споделено производство и потребление на енергия“, каза Ива Петрова.

* У нас организацията на гражданските енергийни общности, общностите за възобновяема енергия, наред с активните клиенти и потребителите на собствена електрическа енергия от възобновяеми източници, са законово регламентирани от 2023 г., но практическото прилагане на концепцията за обединяване на хора и организации за постигането на целите за оптимизация на енергийните разходи все още е рядкост и се нуждае от насърчаване, тъй като има потенциал да ограничи ръста на разходите на домакинствата и организациите със социална насоченост.

 

  ….