Гласът на експертите: Работа на втори трудов договор

Представяме ви новия епизод от поредицата на Студио КНСБ – Гласът на експертите.

Възможно ли е да работим на две места, без да нарушаваме закона и без да рискуваме здравето си?

В новия епизод на подкаста на КНСБ разглеждаме темата за втори трудов договор.

  • Какви са правата ни?
  • Има ли ограничения за работното време?
  • Какви са изискванията и трябва ли ни разрешение от първия работодател?

Водещ е Тодор Капитанов, вицепрезидент на КНСБ, а гост в студиото е Величка Микова – национален секретар на конфедерацията.

„Договорът за външно съвместителство е уреден в чл. 111 на КТ , за разлика от този за вътрешно съвместителство, което означава да работим на втори трудов при същия работодател – договорът за външно съвместителство е, че работникът или служителят си намира работа при втори работодател, различен от основния. Когато се стигне до сключване на трудов договор с друг работодател, има условия, поставени от закона, за да може лицето да работи при втори работодател. Основен момент е, че работното време трябва да се съблюдава“, посочи Микова.

По думите ѝ основният трудов договор е онзи, който е сключен първи по време.

„Ако решим да сключваме втори трудов договор с даден работодател, работникът/служителят трябва да знае, че законът казва в чл. 111 от КТ, че може да се сключи такъв договор, освен ако не е уговорена забрана за такъв в индивидуалния му трудов договор по основното трудово правоотношение поради защита на търговска тайна и/или предотвратяване на конфликт на интереси“, допълни тя.

Гледайте Студио КНСБ | Podcast всеки петък и се абонирайте за нашия Youtube канал, за да следите за най-важното относно вашите трудови права.