Частният сектор в Португалия ще пробва 4-дневна работна седмица от юни 2023 г., а след това промяната ще бъде въведена и публичната сфера, обяви правителството на страната в началото на ноември.
Пробният период за работа по този начин ще е шест месеца. Властите набират фирми доброволци, които да реализират идеята. Все още обаче има неясноти – например какъв брой часове ще трябва да се изработват седмично.
Първоначалното желание е да се достигне до 32 часа от сегашните 40, но целта вече не изглежда толкова възможна, защото правителството не предлага никаква финансова компенсация. Властите ще се ангажират единствено с “техническа и административна подкрепа” за фирмите, въвели по-къса работна седмица. Това е съществена разлика с останалите страни, въвели 4-дневна работна седмица, защото те получиха средства от правителствата си, припомнят в публикации местните медии.
Фирмите ще имат свободата да се договорят с работниците си дали да бъдат ангажирани за 32, 34, или за 36 часа. Тоест в организации, които доброволно участват в този пилотен проект, на служителите може да им се наложи да работят 30 минути или 1 час повече четири дни от седмицата, за да почиват в останалите три. Задължително е обаче това да не се отразява на заплащането им.
Едно от условията за участие в проекта е да се “включи по-голямата част от работниците” в компанията с изключение на големите предприятия, където режимът може да се тества само в няколко отдела.
Причината е, че едва около 71 от всеки 100 белгийци между 20 и 64 години работят. Това е по-малко от средното за еврозоната – около 73-ма и е с цели 10% под заетите работни места в съседните Нидерландия и Германия според данни на Евростат за третото тримесечие на 2021 г.
Във Великобритания пандемията промени навиците на служителите, които допреди това бяха свикнали да посещават 5 дни в седмицата офисите си. Според данни от началото на лятото към момента 23% от жителите на Острова са готови дори да напуснат работа, ако трябва да работят както преди пандемията. Хората отказваха да се върнат в офиса, когато ситуацията с COVID-19 се нормализира, и това наложи прилагането на експеримента и там. Работодателите се надяваха въвеждането на по-кратка седмица да задържи служителите, които настояваха да имат повече време за личен живот. По-кратката работна седмица на Острова вече се обмисля да бъде въведена официално, след като шестмесечният пробен период беше обявен за “изключително успешен”.