Милена Григорова, курсист по проекта за обучение на безработни лица: Всяко допълнително умение е от значение

През юни стартираха обученията на безработни лица по проект  “С нови зелени и екологични знания и умения към нова заетост”. Той се осъществява от Конфедерацията на независимите синдикати в България и е част от Националния план за действие по заетостта през 2022 г.

Тази година във Военна академия в София се провеждат курсове за квалификация по специалността „Лесокултурни дейности“. 

Разговаряме с Милена Григорова, която се обучава за професията на работник в горското стопанство. От март тази година е записана в Бюрото по труда, търсейки ново поле за професионална реализация. Тя споделя, че винаги се е стремяла да допълва образованието си, да придобива нови знания и умения.

– Какво е образованието Ви?

– Имам две висши образования – строително инженерство и финанси.

– Каква може да бъде причината един човек с две висши образования да остане на борсата?

– Работех за чуждестранни компании, които осъществяват строителни проекти на територията на България. След приключването на един проект вариантите за фирмата са два – да стартира нов или да се оттегли. В моя случай е второто. И друг път съм изпадала в подобна ситуация. По принцип в нашия бранш не е толкова трудно да се намери работа, но в момента съм на изчакване.

– По-скоро скептични или оптимистични бяха очакванията Ви към курса за обучение на работници в горското стопанство?

– Разбира се, че имах позитивни очаквания. Всяко ново начинание трябва да се гледа по позитивен начин. За мен това обучение е от голяма полза. При изграждането на всеки един жилищен блок например ние имаме част озеленяване. В дома си също имам голяма градина с поливна система. Всяко едно допълнително знание или умение е от голям плюс. Този курс има голямо значение за мен. И съм много доволна от него – както от преподаването, така и от практиката, която имаме. Има специфики, които допреди това не съм знаела.

– Бихте ли добавили нещо в програмата за обучение – повече или по-малко практика или теория?

– В началото бях казала, че според мен трябва да има повече практика. Но след като мина време, установих, че тя е достатъчно и е полезна и ползотворна. А що се отнася до теорията, вече изписахме по една голяма тетрадка. Ние задаваме доста въпроси. Преподавателите са много добри. Говорейки с тях и задавайки въпроси,  ги провокираме. Те започват да се проучват определена тема, по която ние сме се поинтересували допълнително и която не е по програмата. Така взаимно се обогатяваме. Ние също си търсим информация и така се случва разговор. По този начин се запомня повече.

– Виждате ли и сред вашите колеги в курса желание и мотивация да практикуват професията след края на обучението?

– Всички показват желание и проявяват интерес. Вероятно не всички ще се реализират в тази посока. Но общото мнение е, че при всички случаи курсът ще бъде полезен за всеки от нас. 

 

1 Comment

Вашият коментар