MOT: Изкуственият интелект вероятно ще подобри, но няма да унищожи работните места

В ново проучване на Международната организация на труда се установява, че е по-вероятно генериращият изкуствен интелект (ИИ) да подобри, а не да унищожи работните места, като автоматизира някои задачи, а не да поеме изцяло дадена роля.

Проучването, озаглавено „Генериращият изкуствен интелект и работните места“, се посочва, че повечето работни места и отрасли са само частично изложени на автоматизация и е по-вероятно да бъдат допълнени, а не заменени от последната вълна на ИИ, като например chatGPT. Следователно най-голямото въздействие на тази технология вероятно няма да бъде унищожаването на работни места, а по-скоро потенциалните промени в качеството на работните места, а именно интензивността на работата и автономността.

Установено е, че административната работа е категорията с най-голямо технологично излагане, като почти една четвърт от задачите се считат за силно изложени на технологии, а повече от половината задачи са със средно ниво на излагане. В други професионални групи – включително мениджъри, специалисти и техници, само малка част от задачите са силно изложени на технологично въздействие, а около една четвърт са със средно ниво на излагане.

Проучването, което има глобален обхват, показва значителни разлики в последиците за страните на различни нива на развитие, свързани с настоящите икономически структури и съществуващите технологични пропуски. В него се установява, че 5,5% от общата заетост в страните с високи доходи е потенциално изложена на ефектите от автоматизацията на технологиите, докато в страните с ниски доходи рискът от автоматизация засяга само около 0,4% от заетостта. От друга страна, потенциалът за подобрение е почти еднакъв в различните страни, което предполага, че при наличието на подходящи политики тази нова вълна на технологична трансформация може да предложи важни ползи за развиващите се страни.

В проучването се установява, че потенциалните ефекти от генеративния изкуствен интелект вероятно ще се различават значително за мъжете и жените, като делът на женската заетост, потенциално засегнат от автоматизацията, е повече от два пъти по-голям. Това се дължи на свръхпредставеността на жените в административната работа, особено в страните с високи и средни доходи. Тъй като чиновническите професии традиционно са важен източник на заетост за жените в хода на икономическото развитие на страните, един от резултатите от ИИ може да бъде, че някои административни професии може никога да не се появят в страните с по-ниски доходи.

Документът заключава, че социално-икономическото въздействие на генеративния ИИ ще зависи до голяма степен от начина, по който се управлява разпространението му. В него се изтъква необходимостта от разработване на политики, които да подпомагат организиран, справедлив и консултативен преход. Гласът на работниците, обучението за придобиване на умения и адекватната социална защита ще бъдат от ключово значение за управлението на прехода. В противен случай съществува риск от новата технология да се възползват само няколко добре подготвени държави и участници на пазара.

Авторите отбелязват, че „резултатите от технологичния преход не са предопределени. Хората са тези, които стоят зад решението за внедряване на такива технологии, и именно те трябва да ръководят процеса на преход“.

Вашият коментар