Още от самото начало на обявяване на Европейската зелена сделка, КНСБ, по чиято инициатива беше създаден Консултативният съвет по Зелената сделка, настоя за извършване на задълбочен социално-икономическия и екологичен анализ, в това число оценка на въздействието върху най-силно засегнатите промишлени отрасли, енергетиката, транспорт и селско стопанство. Такива анализи и оценка до този момент в КСЕЗС не са разглеждани в дълбочина.
За съжаление, на заседанието на последното „издание“ на КСЕЗС се акцентира върху разработване на сценарии за спиране на изгаряне на въглища в България, което звучи абсолютно неадекватно в ситуация на световна енергийна криза, непрекъснато нарастващи цени на енергията в Европа и галопираща инфлация.
В коментар за предложената Програмата за 2022 г. на КСЕЗС президентът на КНСБ Пламен Димитров изрази позицията на Конфедерацията за категорично несъгласие с предложението за „Изработване на пътна карта за 2 сценария за декарбонизация на енергийния сектор, които да включват стъпки за постепенно спиране на изгарянето на въглища до 2030 г. и отвъд, но не по-късно от 2038 г. и която да е публична и одобрена от правителството и парламента“ (част Реформа 9 – C4.R9) .
Пътната карта трябва да бъде изработена до 15 септември тази година от Комисията по енергиен преход, чието първо заседание се проведе на 8 юли. След това трябва да бъде одобрена от правителството и парламента до края на месец септември. Президентът на КНСБ подчерта, че в момент, когато електроенергията, произвеждана в комплекс “Марица Изток” осигурява енергийната сигурност не само на България, но и на част от балканските страни, и когато редица европейски държави отварят отново въглищните си централи, е крайно неразумно да се говори за планове за затваряне на енергийни мощности. Поетите срокове за предаване на различни документи пред ЕК са много неоснователен довод за такива действия и то в такъв кратък период. Това неминуемо ще доведе и до силно социално напрежение, особено сред миньорите и енергетиците, които в момента осигуряват средствата за компенсации на бизнеса и цените за бита. С тези мотиви КНСБ и КТ “Подкрепа” гласуваха против предложената Годишна програма на КСЕЗС.
В своя позиция по отношение на горното предложения КНСБ категорично подчерта, че няма нормативен документ, който да включва ангажименти за „постепенно спиране на изгарянето на въглища до 2030 г.“. Реформа 9 към Националния план за възстановяване и устойчивост (BG FinalRRP 2022-04-06-08-30) включва ангажименти за изготвяне на пътна карта за климатична неутралност на икономиката на България, както и разработване на няколко възможни сценария на политиката, като основа на план за постепенно прекратяване на използването на въглища с крайна дата до 2038 г.
В отговор на тази наша позиция вероятно, за да узаконят предложението си, на 12.07.2022 г. беше внесен проект на ПМС за изменение и допълнение на ПМС № 86, в което се предлага следната формулировка:
- В ал. 2 се създава т. 3:
- разглеждат и оценяват различни сценарии за постепенното преустановяване на използването на въглища най-късно до 2038 г., включително разглеждат сценарий за ускорено постепенно извеждане от употреба на въглищата до 2030 г., като публикуват сценариите и отправят препоръки към правителството и Народното събрание.“
Очевиден е натискът за реализация на поетия ангажимент за намаляване на въглеродните емисии в сектор енергетика с 40% спрямо 2019 година, но липсва каквато и да е готовност за реализацията му без спиране на мощности. Всъщност, очевидно е, че текущата ситуация налага въглищните мощности да бъдат използвани максимално, като тази необходимост ще се запази в минимум в следващите 3-5 години. Поради това е наложително изработването на план за запазване на националното въглищно производство, включително като се осигури финансиране за такъв план.
КНСБ е участвала активно в обсъждането на възможни решения, които да включват както постигане на дългосрочните климатични цели, така и осигуряване на гориво-енергийния баланс на страната. В рамките на работата на Института за устойчив преход и развитие бяха разгледани и обсъдени 4 анализа с различна степен на детайлност, но нито един от тях не предвижда приключване използването на изкопаеми горива към 2030 г. Такъв вариант липсва и в анализите на ЕСО. Следователно натискът за включване на такъв сценарий е самоцелен, необоснован и извън рамката на постигнатите компромиси.
КНСБ нееднократно е настоявала да се извърши сравнителен анализ на различните сценарии и модели за декарбонизация, но изразява категорично несъгласие с процедурата и сроковете, заложени в работата на създадената към съвета Комисия за енергиен преход. Според нас, в разумни срокове, е необходимо да се извърши задълбочена предварителната работа по изготвяне на по-общ сценарий за декарбонизация с участието на всички заинтересовани страни, включително научни институции, като резултатите след това да бъдат представени пред КЕП. Най-доброто място за това е Института за устойчив преход и развитие, който е създаден именно с такава цел.
На последното заседание на КСЕЗС, КНСБ предложи също така да се създаде работна група, в която да се обсъждат постигнатите договорености на европейско ниво по законодателните предложения от пакета „Подготвени за 55“ и въздействието им върху българската икономика.
КНСБ счита, че необходимо да се проведат обсъждания на секторно ниво у нас, на база на които да се систематизират виждания за необходимите направления за подпомагане на секторите и предприятията, което да доведе до икономическо възстановяване и устойчиво развитие, паралелно с дългосрочните цели на климатичните политики и подобряване на околната среда.
Разработените позиции трябва да показват възможностите за прилагане на мерки на секторно ниво, но обобщението на национално ниво и предложението на пътищата за финансирането им следва да бъде една от първостепенните задачи на Консултативния съвет във връзка с Европейската зелена сделка.
Продължава липсата на яснота относно синергията на финансовите ресурси от различните инструменти, отчитайки новите условия при растящи цени на ресурси и енергия, за да могат реално да допринесат както за модернизация и устойчиво развитие на икономиката, така и за създаване на нови, по-добре платени и с по-добри условия на труд работни места.
Very interesting information!Perfect just what I was looking for!Expand blog