На 13 юни 2022 г. стартира предпоследната дейност на проекта #UniоnMigrantNet и градовете заедно за интеграция, която е програма за взаимно обучение. КНСБ бе домакин на делегацията, която бе с представители на Европейската конфедерация на профсъюзите, синдикатът FGTB в гр. Лиеж и неправителствени организации от Атина и Лиеж: Полин Малет и Серж Дакпуи (Monde des Possibles), Ваня Неделчева (EKA), Робин Спрумонт (CEPAG) и Розарио Мармол-Перес (FGTB на Лиеж).
Първият ден от партньорския обмен започна с кратко експозе на Ина Атанасова, съветник на президента на КНСБ и ръководител на проекта. Тя обърна внимание, че КНСБ работи по проблемите на интеграцията на пазара на труда от 2013 г. и това е така, защото преди войната в Сирия гражданите от трети държави (ГТД) не проявяваха интерес да останат в България и да се реализират.
Дейността на Конфедерацията за и с граждани от трети държави бе представена от главния експерт Атанаска Тодорова. В своето изказване тя обърна внимание на множеството безплатни обучения за ГТД по трудови и осигурителни права и задължения в страната. Издадена бе брошура на английски, арабски, български, руски и украински език „Искам да работя в България. Какво трябва да знам?“, която стига до гражданите от трети държави чрез мрежата от неправителствени организации, които работят на терен. В регистрационно-приемателните центрове на Държавната агенция за бежанците при Министерски съвет и в информационното бюро има постери на английски, арабски и български език за трудово-осигурителните права в страната. Специално за проекта бе изработен филм на английски и български език.
Експозе на разработения от Института за социални и синдикални изследвания Анализ за достъпа на граждани на трети държави до българския пазар на труда направи изследователят Ивайло Динев. Анализът е изготвен преди ковид пандемията и преди военните действия в Украйна. Основните пречки пред заетостта на граждани на трети държави в България са езиковата бариера, условия на труд и спазването на работното време и дискриминацията на работното място. Препоръките, които бяха изведени от анализа са: качествени и безплатни курсове по български език по време на процеса на интеграция в пазара на труда и на работното място; курсове за преквалификация и трудова ориентация; гарантиране и спазване на трудовите и гражданските права на гражданите на трети държави; подобряване на достъпа до здравни грижи и др.
Срещата приключи с връчването на плакета 30 години КНСБ на Розарио Перес от FGTB, Лиеж.
На 14 юни делегацията от гр. Лиеж посети Бюро за информация и услуги за чуждестранни граждани и общинския център за приемане на бежанци от Украйна на Централна гара, а на На 15 юни бе посетен Регистрационно-приемателният център за лица, търсещи закрила в България, в Овча купел.
Представители на Каритас – София – Владислав и Милена, пък представиха пред партньорите дейността на център Св. Ана в София, насочена към граждани на трети държави. Наред с хуманитарната помощ, която осигуряват на нуждаещите се, те организират безплатно езиково обучение по български език по европейската езикова рамка за нивата А1, А2 и Б1 по собствени програма и учебници, одобрени от МОН. Годишно през това обучение преминават 300 лица. Дори в годините на пандемията успяват да дигитализират материалите и да осигурят технически средства на участващите в обучението. Друга важна дейност е кариерният център, в който гражданите от трети държави получават консултации при подготовка на документи за работа и съдействие при търсенето ѝ. Служителите от кариерния център сътрудничат между работодатели и потенциалните работници. Каритас – София е основател на две предприятия за социална икономика – КаритАрт и Каристо, които със своята дейност осигуряват работа на 45 човека.
В последния ден от визитата за обмен на опит гостите се срещнаха с представители на Столична община. Те се запознаха с общинските политики за интеграция на граждани от трети страни, проблемите и предизвикателствата, добрите практики и извлечени поуки.
Посещението на делегацията приключи със заседание в КНСБ с актуална информация за потърсилите закрила лица в България, постъпилите запитвания по Регламент (ЕС) 604/2013 към 31 май 2022 г., получилите бежански и хуманитарен статут и др. В края на срещата всеки един от участниците сподели свои впечатления от програмата за взаимно обучение.
Проектът #UniоnMigrantNet е в последната си фаза и българските партньори, КНСБ и АРС планират финалната конференция в България през месец септември. На този форум ще бъдат споделени научените уроци и идеи за подобряване на интеграцията на всички хора, които са принудени да напуснат страната си в търсене на по-добър живот за себе си и своите семейства.