Секторен анализ в Земеделието сочи: 87% от работещите са самонаети

В българското селско стопанство с най-голям дял са самонаетите и семейните работници. Динамиката обаче показва, че те намаляват. През 2007 г. са били 897 хиляди, 2013 г.– 557 хиляди, а през 2018 г. – 375 хиляди. Намаляването на семейната работна сила е по-висока в сравнение със спада на общата работна сила и това показва ниска степен на приемственост на земеделския труд между поколенията. При прилагане на адекватни финансови мерки в аграрната политика за насърчаване на приемствеността в отрасъла, което е един от приоритети на ЕК за следващия програмен период, може да се постигне социален ефект и е възможност за съхранение поне на 1/5 от сегашните земеделски стопанства. Освен мерките, свързани с финансовото подпомагане, от важно значение за привличането на млада работна ръка в отрасъла са технологичните, ергономични, социално-битови и други условия на труд.

Това се посочва в анализ на социалния диалог и колективното трудово договаряне в сектор Земеделие, който бе представен на форум в КНСБ в края на септември. Анализът е изготвен от Федерацията на независимите синдикати от земеделието и очертава състоянието, тенденциите в развитието както на сектора като цяло, така и на колективното договаряне. Форумът бе открит от президента на КНСБ Пламен Димитров, на него присъства зам.-министърът на земеделието Лозана Василева, която подчерта важността на социалния диалог за развитието на сектора. По време на форума ФНСЗ подписа рамково споразумение за сътрудничество и партньорство с Националния съюз на земеделските кооперации в България, който бе представен от неговия председател Явор Гечев.

Анализът посочва, че демографският и образователен профил на българските фермери не прави изключение от този в европейски план и е силно тревожен – само 6,4 на сто от българските фермери са на възраст под 35 г. Най-голям е процентът на земеделците над 65 г. – повече от 36,7%. Близо 44% от работната сила в селата е с основно и по-ниско образование, около 8% от нея е със средно и висше образование. Управлението на отрасъла е поверено предимно на възрастни хора без аграрно образование, а  3,5% от управителите са със средно или висше селскостопанско образование.

В определени подотрасли на селското стопанство необходимостта от полагане на труд и грижа е ежедневно, което не позволява спиране или прекъсване на производствения процес при никакви обстоятелства и изисква съответната осигуреност с трудови ресурси. Именно тук се осигурява постоянна форма на заетост на работниците в животновъдните  стопанства, в стопанства в  които се отглеждат повече от една култура или практикуват оранжерийно производство на пригодени за това култури.

Значително по-малка е групата на наетите лица, но тя е натоварена с множество специфични проблеми, които също поставят предизвикателства за решаването им, се казва още в документа. Числеността на наетите лица в отрасъла относително се запазва в рамките  57-58 хиляди. Средномесечният брой на наетите  по трудов договор в растениевъдството, животновъдството и спомагателни дейности лица (по данни на НОИ в края на 2018 г.) са  63 651 души или 3,5% от общо наетите за страната, като от тях 57 313 души са на пълен работен ден (или 90%). Средният осигурителен доход на наетите лица за същата година е 694,33 лв., което е 78% спрямо общия за страната среден осигурителен доход. Средна работна заплата в сектора за 2018 г. 905 лв.  като бележи увеличение с 9,3 от предходната. За сравнение наетите работници в селскостопанския сектор на Дания са 52,2% от работещите в сектора, а в Германия те са 45,0%.

Анализирайки статистическите данни за заетостта в сектора, с тревога се отбелязва участието им в осигурителната система, като регистрираните земеделски стопани и тютюнопроизводители осигурени за всички социални рискове,  без трудови злополуки и безработица през 2018 г. са  21 573 души със средномесечен осигурителен доход – 359 лв., осигурените само за пенсия земеделски стопани и тютюнопроизодители са 22 500 със средномесечен осигурителен доход – 358 лв.; работещите без трудови правоотношения в кооперациите  са 938, със средномесечен осигурителен доход 274,27 лв., а наетите  по трудов договор лица, които са осигурени задължително за всички социални рискове са 63 651 или общият брой на официално внасящите осигурителни вноски в селското стопанство е  108 662  от  2 802 898 осигурените лица /или 3,87% от общия брой/.

Делът на заетите в сектора спрямо заетите в икономиката е 19,3 %, докато наетите по трудово правоотношение са едва 3% от общо наетите за страната. Самонаетите лица са  86% – 87% от  работещите в сектора или 2/3 от всички самонаети лица в страната.

Икономически обективен факт е, че поради спецификата на аграрната дейност не е възможно да се поддържа максимална заетост през цялата година. Обикновено през летните месеци и есента, във връзка с прибирането на реколтата, е необходимо да се наема допълнителна работна сила.  Затова  и за сектора са характерни  временната и сезонната форма на заетост, която най-вече е предпоставка за неформалната форма на заетост, представляваща съществен социален проблем за сектора.

Въпросът за доходите, както на земеделските производители, така и за работниците и специалистите от обслужващите и изпълнителски структури на МЗХГ, които сериозно ни отдалечават от европейските, е един от най-важните въпроси на аграрната политика, се посочва в анализа. Заплащането на труда в земеделието е по-ниско, отколкото в останалата част на икономиката, което се дължи на ниската добавена стойност на единица площ и на заплащане в сектора, съобразено със средните за района, страната и вида на труда. Ниските доходи в земеделието обясняват до голяма степен отлива на заетост, но това не е единствената причина за негативните нагласи за прилагане на труд в земеделието има редица рискови фактори

В останалите икономически сектори разходите за труд представляват между 45-50% от създаваната добавена стойност, докато в земеделието това съотношение е значително по-малко. По-ниското заплащане на труда в земеделието се дължи от една страна на по-ниската производителност и възвращаемост в отрасъла на единица разход, но така и в оценката за качеството на предлаганата работна сила и във вида на предлаганата работа.

В България нивата са около 25% и, за да се намали острият недостиг на работници в отрасъла е необходимо 50-60% увеличение на разходите за труд. Това няма да реши всички проблеми с недостига на работници, но ще преодолее част от най-острите дефицити. Проблемът с липсата на желаещи да работят в земеделието се дължи и на качеството на работата, която се предлага в земеделието, на демографската криза в селата и на светогледа по отношение на труда на съвременното общество. Спецификата на селскостопанското производство и ниските доходи не стимулират задържането и на млади хора. Причините са много и разнородни, но като че ли основните се свеждат до особеностите на земеделското производство, ниските доходи, неблагоприятните условия на труд, както и условита на живот в селските райони, които далеч не удовлетворяват разбиранията и потребностите на младия човек. Обезлюдяването и отливът на млади хора от селските райони, както и застаряващото население в селското стопанство, са сериозни предизвикателства пред развитието на сектора. Предложението на Европейската комисия за бъдещето на ОСП след 2020 г. поставя обновяването на поколенията в земеделието и навлизането на млади хора в сектора като приоритет на новата ОСП. Модернизацията и внедряването на нови технологии и техника са устойчивия път за преодоляване на преобладаваща част от проблемите.

Доходите на наемните работници в селското стопанство е един от най-важните въпроси на аграрната политика, от решаването на които до голяма степен зависи не само от стабилността на отрасъла, но и от социалното партньорство между синдикати и национално представителни  организации от земеделието. Неоспорим факт е, че социалното партньорство и колективното трудово договаряне са най-ефективеният инструмент за анализ и преодоляване на възникващите сложни проблеми в социалната и трудова среда, се откроява като извод в анализа.

Политиката на нарастване на доходите и проблемите на заетостта в земеделието трябва да се осъществява чрез отраслово сътрудничество, в съответствие с икономическите възможности, осигуряващи догонващо развитие на ЕС – основен приоритет в дейността на Федерацията и да покрива следните цели:

  • ежегодно договаряне повишаването на доходи от труд;
  • браншово договаряне на минимални основни работни заплати;
  • постоянни преговори за запазване на работните места в структурните звена в системата на МЗХ;
  • активна позиция при прилагането новите инструменти на ОСП в земеделските стопанства, в които плащанията ще бъдат оценявани и по критерии за актуална заетост, обвързани с броя на работните места и работните заплати;
  • разширяване обхвата на осигурените лица и особено на земеделските производители и тютюнопроизводители;
  • въвеждане на специфични схеми за осигуровка при безработица за категории работещи в отрасъл селско стопанство.

Анализът посочва още, че до началото на новото хилядолетие, земеделието формира над 10% от БДС и от БВП на страната. С времето значението и мястото на селското стопанство непрекъснато намалява и през 2018 г.  съставлява около 3,6% от БВП. Само земеделието, без горско и рибно стопанство през целия преход съставлява около 2,5% .

По данни на Националния статистически институт, през 2017 г. се отбелязва значителен ръст в Брутната добавена стойност от земеделие, която достига 3,76 млрд. лв. Това са едни от най-високите нива на БДС от 2008 г. и като цяло от началото на новото хилядолетие. Причина за осезаемото увеличение на добавената стойност е намалението при разходите за производство, докато брутната продукция от земеделие остава на нива подобни на тези от преди няколко години

Производителността на труда в сектора е далеч под средното европейско равнище и отбелязва негативно развитие, с кумулативен спад от 8.3% за  десетгодишен период, докато средната производителност в икономиката нараства с почти ¼.  Произведената продукция от селското стопанство и от предприятията на ХВП през 2018г. е 19,180.2 млн. лв. – 8,077.2 от селското стопанство и 11,102.985 в ХВП, т.е. 17,7% от БВП. Износът от двата сектора представлява 13,4  % от общия.

Използваната земеделска площ (ИЗП) е 5 030 276  ха или 45 % от територията на страната. Селските райони заемат 54% от територията на България, което е близо до средния в ЕС (52 %). Делът на населението в селските райони е 37 % и е значително по-висок от средния за ЕС  (23%).

Най-голям е броят на земеделските стопанства до 2 000 евро стандартна продукция (СП), които са дребни натурални стопанства без възможности за подобряване на техническата осигуреност, модернизация, пазарен достъп и без потенциал за кандидатстване за обществена подкрепа. Най-динамичните промени в посока към намаляване е при тази група стопанства, чийто брой за посочения по-горе период намалява около 2 пъти и през 2016 г.

В структурно отношение българското земеделие се характеризира с полярно групиране на стопанствата с определена специализация – от една страна голяма група малки стопанства, главно в животновъдството и градинарството, и от друга, сравнително малобройна група едри стопанства от зърнопроизводството и някои индустриални култури. Дребните стопанства, които са над 150 хиляди  се характеризират  с малък брой наети селскостопански работници,  притежавани и управлявани от земеделския стопанин и неговото семейство.

Структурната политика в земеделието следва да подкрепи приоритетно създаването на широк сектор от жизнени фамилни стопанства като основа за устойчиво производство. Такава политика не само ще създаде предпоставки за стабилизиране на земеделското производство, но и ще допринесе за развитие на  селските райони.

В аграрния сектор след 2004 г има прилив на средства – европейски субсидии, национални доплащания, схеми за подпомагане, европейски фондове и програми. Независимо, че всяка година финансовия ресурс предназначен за отрасъла се увеличава, все още подпомагането на българските земеделски производители е  около два пъти  по-ниско от размера на подпомагането с директни плащания на земеделските производители от старите държави–членки на ЕС.

Наблюденията от приложимостта на механизмите на ОСП – подпомагането с директни плащания показват, че 80% от финансовите средства се усвояват от едва 6% от земеделските производители, а дребните земеделски производители: зеленчукопроизводители, животновъди, картофопроизводители и пр., които представляват голяма част от производителите, са оставени на втори план и се лишават от полагащите им се достойни средства. Диференциацията между едрите и дребни стопанства задълбочава и двуполюсният модел на земеделските структури, който става все по-ясно изразен. Едрите стопански структури акумулират значителни доходи и разширяват икономическите си граници.

51 Comments

  1. Good article and right to the point. I don’t know if this is in fact the
    best place to ask but do you guys have any thoughts on where to hire some professional
    writers? Thanks in advance 🙂 Escape room lista

  2. Aw, this was an extremely good post. Taking the time and actual effort to create a very good article… but what can I say… I procrastinate a whole lot and don’t seem to get anything done.

  3. The very next time I read a blog, Hopefully it does not fail me as much as this particular one. After all, I know it was my choice to read, however I genuinely thought you would probably have something useful to talk about. All I hear is a bunch of complaining about something you could possibly fix if you were not too busy seeking attention.

  4. It’s nearly impossible to find educated people in this particular subject, however, you sound like you know what you’re talking about! Thanks

  5. A fascinating discussion is definitely worth comment. I do think that you ought to write more about this subject matter, it might not be a taboo subject but usually people don’t discuss these subjects. To the next! Many thanks!

  6. You should be a part of a contest for one of the most useful websites on the internet. I most certainly will highly recommend this site!

  7. I’d like to thank you for the efforts you have put in writing this site. I really hope to see the same high-grade content by you later on as well. In fact, your creative writing abilities has inspired me to get my own, personal site now 😉

  8. Good post. I learn something new and challenging on websites I stumbleupon everyday. It’s always useful to read through articles from other authors and practice a little something from other web sites.

  9. You made some really good points there. I looked on the net for additional information about the issue and found most individuals will go along with your views on this web site.

  10. After looking into a few of the articles on your web page, I truly appreciate your technique of writing a blog. I book-marked it to my bookmark site list and will be checking back in the near future. Take a look at my website as well and tell me how you feel.

  11. Oh my goodness! Awesome article dude! Many thanks, However I am having difficulties with your RSS. I don’t understand the reason why I am unable to join it. Is there anyone else getting identical RSS issues? Anyone who knows the solution can you kindly respond? Thanx!

  12. When I originally commented I appear to have clicked on the -Notify me when new comments are added- checkbox and now each time a comment is added I get 4 emails with the exact same comment. There has to be an easy method you are able to remove me from that service? Cheers.

  13. I wanted to thank you for this wonderful read!! I absolutely loved every bit of it. I have got you saved as a favorite to check out new stuff you post…

  14. Way cool! Some very valid points! I appreciate you penning this article plus the rest of the website is really good.

  15. Hi! I simply wish to give you a huge thumbs up for your excellent information you have right here on this post. I will be returning to your web site for more soon.

  16. This is the right site for everyone who wishes to find out about this topic. You understand so much its almost hard to argue with you (not that I actually will need to…HaHa). You certainly put a brand new spin on a topic that’s been written about for decades. Wonderful stuff, just wonderful.

  17. After I initially commented I seem to have clicked on the -Notify me when new comments are added- checkbox and from now on whenever a comment is added I receive four emails with the same comment. Is there a means you can remove me from that service? Thanks a lot.

  18. Aw, this was a really nice post. Finding the time and actual effort to produce a superb article… but what can I say… I hesitate a lot and don’t manage to get nearly anything done.

  19. Howdy! This article could not be written any better! Going through this post reminds me of my previous roommate! He always kept preaching about this. I most certainly will send this information to him. Pretty sure he’s going to have a good read. Thanks for sharing!

  20. Can I just say what a comfort to uncover a person that actually understands what they’re discussing online. You certainly realize how to bring an issue to light and make it important. A lot more people really need to read this and understand this side of the story. I was surprised that you are not more popular given that you most certainly possess the gift.

  21. May I simply just say what a relief to uncover an individual who genuinely knows what they’re talking about on the net. You certainly understand how to bring an issue to light and make it important. More people ought to check this out and understand this side of your story. I can’t believe you’re not more popular given that you surely possess the gift.

  22. Hi, I do believe this is a great site. I stumbledupon it 😉 I may revisit yet again since I saved as a favorite it. Money and freedom is the greatest way to change, may you be rich and continue to guide others.

  23. I really love your website.. Excellent colors & theme. Did you create this web site yourself? Please reply back as I’m planning to create my own blog and want to know where you got this from or what the theme is called. Thanks!

  24. I’m very pleased to discover this website. I need to to thank you for your time just for this fantastic read!! I definitely liked every bit of it and I have you bookmarked to see new things on your blog.

  25. When I initially commented I appear to have clicked the -Notify me when new comments are added- checkbox and from now on whenever a comment is added I receive 4 emails with the same comment. Perhaps there is a way you are able to remove me from that service? Thanks.

  26. Way cool! Some very valid points! I appreciate you penning this post and the rest of the website is also really good.

  27. Way cool! Some extremely valid points! I appreciate you writing this article plus the rest of the website is really good.

  28. You are so cool! I don’t believe I’ve truly read through a single thing like this before. So wonderful to find someone with original thoughts on this subject matter. Really.. thanks for starting this up. This website is something that’s needed on the internet, someone with a little originality.

  29. This is the right site for everyone who wishes to understand this topic. You know a whole lot its almost tough to argue with you (not that I personally would want to…HaHa). You certainly put a brand new spin on a topic that’s been discussed for years. Great stuff, just excellent.

  30. You have made some good points there. I checked on the net for more information about the issue and found most people will go along with your views on this site.

  31. You’re so interesting! I do not believe I’ve truly read through anything like that before. So wonderful to discover somebody with some genuine thoughts on this issue. Really.. many thanks for starting this up. This website is something that’s needed on the web, someone with a bit of originality.

  32. You’re so interesting! I do not believe I’ve read through a single thing like this before. So wonderful to discover someone with some unique thoughts on this topic. Really.. many thanks for starting this up. This website is one thing that is required on the web, someone with a bit of originality.

  33. The very next time I read a blog, I hope that it doesn’t fail me as much as this particular one. I mean, I know it was my choice to read, nonetheless I actually believed you would have something useful to talk about. All I hear is a bunch of whining about something you could fix if you were not too busy looking for attention.

  34. Hi, I do believe this is a great site. I stumbledupon it 😉 I am going to revisit once again since i have saved as a favorite it. Money and freedom is the greatest way to change, may you be rich and continue to guide other people.

Вашият коментар