Позиция на участниците в заключителната среща по проект „Предизвикателствата и новият подход на социалния диалог в металната индустрия след ковид кризата“

Ковид кризата промени живота в Европа и света, а след нея настъпиха поредици от други кризи и нови предизвикателства. Повишените цени на енергията, войните и регионалните конфликти, нарушената логистика и промени в пазарите доведоха до икономически спад в европейската икономика и в страните-членки. Тези проблеми все още не са преодолени и новата ЕК трябва да търси решения.

Председателят на Комисията Урсула фон дер Лайен при представяне на своята програма каза „бъдещето на нашия просперитет трябва да бъде създадено в Европа“. За това бъдеще трябва силна, устойчиво развиваща се и конкурентна европейска индустрия. В основата на европейския просперитет от създаването на Европейската общност стои стоманата. Важни интегрирани вериги създават висока добавена стойност от преработката на стомана като основен материал. Конкурентоспособната стоманодобивна промишленост е от съществено значение за просперитета на индустрията, устойчивостта на промишлените вериги, заетостта, икономическата сигурност и зеления преход в ЕС. Като високотехнологичен материал стоманата проправя пътя за зелената трансформация.

Но днес европейската стоманодобивна индустрия е в историческа криза. В ход е пълзяща деиндустриализация. Европа е единственият регион в света със свиваща се стоманодобивна индустрия. През последните десет години ЕС загуби една пета от производствения си капацитет и повече от 20 000 работни места. Използването на капацитета в европейските стоманодобивни заводи сега е под 65%, а вносът на стомана продължава да показва исторически високи дялове (27%).

Настъпилите негативни промени са в резултат на:

  • Високи квоти за внос и нарастващ натиск от страни със свръхкапацитет, особено от Азия;
  • Нелоялни търговски практики-дъмпинг, субсидии и заобикаляне на мерките за защита;
  • Повишаване на разходите за CO2, докато други държави не прилагат мерки;
  • Високи цени на енергията, над нивата преди кризата и по-високи от конкурентни страни;
  • Тежки административни процедури, труден достъп до финансиране и др.

В този важен за ЕС период енергоинтензивните индустрии приеха на 20 февруари 2024 г. Антверпенска Декларация за Европейска индустриална сделка, към която в кратък срок се присъединиха над 1200 бизнес лидери на компании, асоциации и синдикални организации, представляващи повече от 25 сектора в Европа.

Декларацията от Антверпен е сигнал за решаване на  ключовите за прехода въпроси и загриженост относно липсата на равни условия в световен мащаб и произтичащите от това рискове за икономиката и социалните политики на Европа. Политическите инструменти трябва да бъдат моделирани, да отговорят на глобалните нови реалности.

Като представители на металната индустрия и страна в социалния диалог, участниците в настоящата среща подкрепят производителите на стомана за приемане на „Европейски стоманен пакт“, който да гарантира, че „Производството на стомана е незаменим сектор за Европа. Чистата стомана е бъдещето, тя трябва и ще има своето място в Европа.“ Урсула фон дер Лайен, председател на ЕК, 30 април 2024 г.

Категорично заявяваме, че сме против повторно въвеждане на  политики на строги икономии, което е несъвместимо с ефективната Европейска индустриална политика за качествени работни места.

Европейската индустриална политика не бива да попадне в капана на рестриктивен подход. Идеята, че пазарът сам ще доведе до ефективна индустриална политика приключи!

Фискалната усмирителна риза на Европа е основният блокиращ фактор за постигане на целите на декарбонизацията. Индустрията  на ЕС се намира в уязвима международна ситуация на фона на съперничеството на САЩ и Китай, Европа е подложена на натиск и от двете страни. Сега, както Европейското производство на стоманата, така и свързаните с него вериги за чисти технологии са изложени на риск. Ситуацията изисква спешни мерки на ниво Европейски съюз.

Очакваме бързи действия от ЕК и Европейския парламент за пресичане на катастрофалната тенденция на развитие на Европейската индустрия.

Проспериращ и конкурентен Съюз трябва да създава условия за конструктивен диалог и социална справедливост. Очакваме бързи действия от лидерите на Европа.

 Участници в Конференцията:  Синдикат SIER – Северна Македония, Синдикат IUS – Сърбия, Синдикат  FO Metaux – Франция, Синдикат F.N.S.S.- Румъния, Синдикат СФ „МЕТАЛИЦИ“ – България, Асоциация на металургичната индустрия БАМИ – България.

 

 Инж. Васил Яначков,

 Председател на СФ „МЕТАЛИЦИ“

 Ръководител на проекта