ЕКП: Мъск нарушава права, крайнодесните го номинират за награда за спазването им

Европейската конфедерация на профсъюзите реагира остро срещу решението на две крайнодесни групи в Европейския парламент – Патриоти за Европа и Европа на суверенните нации, да номинират прословутия противник и разрушител на синдикатите Илън Мъск за наградата „Сахаров“ за правата на човека.

Номинациите за 2024 г. бяха представени на съвместно заседание на парламентарните комисии по външни работи и развитие и подкомисията по права на човека на 26 септември. Европейският парламент присъжда наградата „Сахаров“, за да отличи онези, които се борят за права на човека и основни свободи.

Подобна номинация разкрива антиработническата програма на двете крайнодесни групи, посочват от ЕКП и напомнят, че информацията идва само дни след като Международната конфедерация на профсъюзите посочи Tesla като една от шестте компании, „които се облагодетелстват финансово, като продължават да нарушават профсъюзните и човешките права“.

Компанията на Мъск, която предизвика историческа стачка в производствения си завод в Швеция, като отказа да участва в колективно договаряне, също беше посочена в Индекса за глобални права на ITUC за 2024 г. като пример за нарастващите нарушения на правата на колективно договаряне, извършвани в Европа.

Ново проучване на профсъюзите също така показва, че крайнодесните евродепутати последователно гласуват срещу интересите на работещите хора.

Естер Линч, генерален секретар на Европейската конфедерация на профсъюзите, коментира: „Решението на крайнодесните групи в Европейския парламент да номинират Илън Мъск за награда за правата на човека през същата седмица, в която Tesla беше обявена за една от най-лошите корпорации в света, когато става дума за нарушаване на правата на човека и профсъюзите, показва тяхното истинско антиработническо лице. Правата на профсъюзите са права на човека. Илън Мъск е обявен от МКП за един от най-известните синдикални противници в света. Tesla наруши основното право на работниците да се организират в синдикати и предизвика голяма стачка в Швеция, като отказа да участват в колективно договаряне. Крайнодесните показаха още веднъж, че винаги ще застанат на страната на шефовете пред тази на работниците.“