Данните са за последните две години, посочи президентът на КНСБ
На пазара на труда има постулати, които в България все още не действат. Икономистите, в това число и Институтът за пазарна икономика, през последните 15 години твърдят винаги, че когато се вдига минималната работна заплата би трябвало да значи, че някои работници ще бъдат изхвърлени от пазара, тъй като ще станат по-скъпи за бизнеса. Но това не е причината. Няма да се уморя да твърдя, че няма отлив от чуждестранни инвестиции, особено такива като евтин труд. В данните на Пазара на труда имаме рекордни стойности, които показват точно обратното – 77% заетост в последните 2 години. Това е рекордно. Това заяви президентът на КНСБ Пламен Димитров в интервюто на „На фокус“ след новините.
Държавата, работодателите и синдикатите не се разбраха за минималната работна заплата, която се предвижда от 1 януари 2025 г.- да стане 1077 лева.
„Нищо необичайно и непредвидено не се е случило. Действаща норма на Кодекса на труда просто беше приложена от служебния кабинет. Тя казва, че минималната работна заплата за следващата година за следващата година трябва да бъде 50% от средната от предходните 12 месеца към 1 септември. Аритметичната сметка показва, че това е 1077 лв.“, заяви той.
„От формална гледна точка няма законови проблеми. Но има въпросителни, които касаят мястото и ролята на синдикатите и работодателите. Това трябваше да бъде решено не по повод на минималната работна заплата, а заради прилагането на директивата за адекватни минимални работни заплати“, допълни Димитров.
Цялото интервю може да гледате тук.