30 години Фондация Фридрих Еберт в България – темата на епизод 9 на Студио КНСБ

Фондация Фридрих Еберт България днес отбелязва 30 г. дейност в България.

Фондацията е партньор на КНСБ в редица инициативи. Съвместните усилия за подобряване на благоденствието на работещите хора и утвърждаването на демократичните ценности в България бяха обсъдени в новия епизод на Студио КНСБ.

Участие в него взеха Жак Папаро – директор на Фондация Фридрих Еберт България, Калина Дренска – проектен координатор „Икономическа и трудова политика, синдикално сътрудничество, равенство между половете, международна политика“, Мария Петрова – проектен координатор „Демократично развитие и гражданско участие, политическо сътрудничество, устойчиво развитие и младежка политика“, Тодор Капитанов – вицепрезидент на КНСБ. Модератор на дискусията бе Даниела Алексиева, вицепрезиден на конфедерацията.

„Нашата фондация празнува 30 години, но като цяло е почти на 100. В завещанието на Фридрих Еберт – първият демократично избран президент на Германия – е записано, че вместо цветя, би желал да се съберат пари за стипендии за деца от беден произход, които да имат възможност да се обучават“, каза в рамките на епизода Жак Папаро. От думите му стана ясно, че не става дума за стипендии за университети, а за такива, покриващи разходите за обучение в професионални училища, където учениците са се учили на дадена професия. Самият Фридрих Еберт в началото на професионалния си път пък е бил обущар.

„Корените на нашата фондация са в работническото движение, което се състои от социалдемокрация и синдикати, те са абсолютно свързани“, допълни директорът на фондацията.

Основаната през 1925 г. Фондация Фридрих Еберт (ФФЕ) е политическата фондация с най-дълга традиция в Германия. Тя е основана, носи името и следва завета и целите на първия демократично избран президент на Ваймарската Република – Фридрих Еберт. Въз основа на собствения си опит в политиката, социалдемократът Еберт, издигнал се от обикновен занаятчия до най-високата държавна длъжност, предлага създаването на фондация, която да насърчава политическото и обществено образование на хора от всички сфери на живота в духа на демокрацията и плурализма. Също така, да бъде осигурен достъп до образование чрез стипендии за способни млади хора, независимо от материалното състояние на родителите им. И не на последно място, да допринася за международното разбирателство и сътрудничество. Със своята широка дейност, ФФЕ, която бива забранена от Националсоциалистите през 1933 г. и новооснована през 1947г., следва тези цели и до днес.