Работници и служители в Агенцията за ядрено регулиране (АЯР) излязоха днес, 7 ноември, на протест с искане за по-високи заплати и подобряване на условията за труд.
Пред сградата на агенцията те разпънаха плакати: „Законът за държавния служител не ме пази от йонизиращи лъчения“, „Ядрената безопасност си струва и не е безплатна“, „Работя в рискова среда без застраховка“. За да онагледят опасната среда, в която работят, те раздаваха зелена течност със стикер, предупреждаващ за опасност. Протестиращите носеха и кошница с кисели млека, предназначена за ръководството на АЯР, като призив да се погрижи за здравето на работниците.
Работещите, членове на синдикалната организация на Независима синдикална федерация на енергетиците в България към КНСБ, настояха за възнаграждения, които да съответстват на квалификацията им и специфичната дейност на регулаторен орган. Стартовата заплата в агенцията е 1600 лв. бруто.
С протестната си декларация те настояха за:
- Незабавно увеличение на работните заплати с 15% за 2024 г. и с 15% за 2025 г., съобразено със специфичните рискове и високата квалификация, необходима за изпълнение на служебните задължения.
- Осигуряване на полагащите се средства за храна, съгласно Наредба № 11 и минималните изисквания за здравословни и безопасни условия на труд (Наредба № 7).
- Въвеждане на задължителна застраховка за трудова злополука и допълнително здравно осигуряване, съобразено със специфичните рискове от йонизиращи лъчения.
- Интегриране на адекватни мерки за защита на здравето и условия на труд в Колективния трудов договор и Споразумението със синдикалната организация.
- Незабавно възобновяване на преговорите с ръководството на АЯР за договаряне на справедливи условия и възнаграждения в Колективен трудов договор и Споразумение между синдикалната организация и ръководството, отразяващи високата професионална квалификация и опасностите, свързани с работата.
При липсата на навременни и конкретни мерки ще възникнат сериозни кадрови проблеми, които могат да застрашат националната сигурност и безопасността на ядрената и радиационната защита в България, предупредиха протестиращите. „Как младите да идват да работят тук и да контролират ядрената централа и медицинските заведения при тези ниски заплати?“, попита един от работещите. „Ако държавата иска да развива силна ядрена енергетика, е длъжна да осигури силен, независим регулатор“, посочи друг от работещите.
Има системно недофинансиране и нашата цел е възнагражденията да достигнат поне средни нива на заплащане в секторите, които те регулират – енергетика и медицина, каза председателят на НСФЕБ Марина Митова. По повод приетото вчера решение на Министерския съвет за еднократно увеличение на възнагражденията в агенцията, тя посочи, че вярва, че е в резултат на исканията на работещите. „Приветстваме го, но то е за вътрешно компенсаторно разместване на разходи в рамките на бюджета“, коментира Митова.
Тя обясни, че работещите не срещат разбиране, че е тяхно право да получават безплатна храна в среда на йонизиращо лъчение.
Ако не се изпълнят нашите искания, следващата седмица ще потърсим среща с министър-председателя, който и да е той. Отиваме директно в Министерския съвет, за да му обясним нашите проблеми, каза вицепрезидентът на КНСБ Тодор Капитанов в края на протеста. На финала на акцията протестиращите занесоха кошницата с кисели млека на зам.-председателя на АЯР.
Исканията и проблемите на работещите можете да видите и в извънредния епизод на Студио КНСБ, посветен на протеста. В него участват председателят на НСФЕБ Марина Митова и работещите в АЯР Веселка Пиркова, Катя Шипарова, Илчо Митев и Николай Грозев: