Обществото е заблудено за БДЖ, защото всеки чака частен превозвач да дойде с неговите хубави влакове и да предлага по-добра услуга. На практика ставаме в пъти по-неефективни, затова искаме среща с министър Красимира Стоянова, за да си изясним въпросите.
Това каза в интервю пред БНР Петър Бунев, председател на Синдиката на железничарите в България към КНСБ.
„Досега нямаме покана от министъра, нормално е. Ще изчакаме седмица и ако нямаме, ще отидем без покана. Но няма да влизаме в министерството и отвън да говорим, а протест“, заяви той.
Бунев разкри как БДЖ ще мине в частни ръце и по-точно – части от дружеството. Това е станало ясно от доклад за удължаване с още година на срока, в който БДЖ да бъде национален превозвач, тъй като не се е провела процедура. „Според доклада ще разделят железницата на лотове, които ще са 3. Вадят се две основни линии, по които влаковете могат да изкарват пари – София – Пловдив – Бургас и София – Горна Оряховица – Варна и всички останали. Няма равнопоставеност и няма основание да бъде направено по този начин“, обясни Бунев.
И призна, че подозира даването на печелившите линии на частен превозвач: „По тези линии влаковете имат рентабилност 50% и могат да я повишат след ремонти на трасето, а субсидията ще се дава на влак на километър, а не на пътник. И когато даваш рентабилните линии на частен оператор, а оставяш на БДЖ онези с 35-37% рентабилност, няма как да излезе сметката„.
Той допълни, че който спечели конкурса за лотове, до 15 дни трябва да заяви какво ще купи или какво ще вземе под наем като подвижен състав. Който спечели, ще вземе локомотивите и вагоните от БДЖ. И той ще вози, „а ние знаем, че досега предлагаме лоша услуга, защото е стар подвижният състав, на 40 години„.
„Ако разделим между трима оператори влаковете, жп транспортът ще стане още по-неефективен. След като е платено за пазарна оценка на БДЖ, докладвано е на ЕК и преимуществено, ако иска да дойде някой да вземе цялата система, те казват – ще правим лотове“, предупреди Бунев.
На този фон на 20 ноември британският парламент одобри Закон за поетапно ренационализиране на железниците във Великобритания, където повечето железопътни компании са частни. Реформата ще върне частните оператори в държавно владение, когато договорите им изтекат или по-рано, в случай на лошо управление, след което ще бъдат обединени в организация, наречена „Великите британски железници“.
Цялото интервю може да чуете тук.