ЕКП: Нужна е нова директива срещу насилието на работното място върху жени

Европейските закони не са в крак с новите и нарастващи заплахи срещу жените на работното място, показва нов доклад на Европейската конфедерация на профсъюзите по повод днешния Международен ден за елиминиране на насилието срещу жени.

Повишената цифровизация и несигурността допринесоха за нарастващата вълна от насилие на работното място, основано на пола. Но анализът на правните рамки показва, че съществуващите европейски и национални закони относно насилието на работното място, основано на пола, тепърва ще трябва да бъдат коригирани, за да отговорят на последните развития.

Ето защо ЕКП отправи призив до председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен да представи нова директива относно насилието, основано на пола на работното място, подкрепяйки синдикатите да водят колективни преговори за безопасни работни места.

Докладът за Европейската конфедерация на профсъюзите „Безопасно у дома, безопасно на работа, безопасно онлайн“, установи:

– С нарастването на дистанционната и онлайн работата, както и икономическата зависимост, домашното насилие се превърна повече от всякога в проблем на работното място. „По-рано бяхме повишили осведомеността за отрицателното въздействие на домашното насилие върху заетостта на жертвите. В момента обаче въпросът не се смята широко за проблем на работното място.“

– Профсъюзите съобщават за увеличаване на насилието срещу работнички от неколеги.
„Забелязваме повишено насилие от трета страна, насочено към жени през последните години, особено в сектори на първа линия като здравеопазването и социалните грижи, търговията на дребно и хотелиерството. Няма достатъчно работници, които да вършат работата, така че хората стават злоупотреба.“ – казва Ирена Щамфел, Словения

– Цифровизирането на работната среда е благоприятно поле за кибернасилие, включително кибертормоз, нарушаване на неприкосновеността на личния живот и основаващи се на пола пристрастия чрез разчитане на AI. „Дистанционната работа и дигитализацията са фактори, свързани с кибертормоза. Изпращането на видеоклипове и съобщения със сексуален характер са основните методи, използвани от извършителите.“ – Ракел Гомес Мерайо, Испания.

Директивата за борба с насилието срещу жени и домашното насилие, приета по-рано тази година, пренебрегна насилието, пред което са изправени жените в света на труда.

Това е въпреки факта, че 16% от жените в ЕС казват, че най-сериозното насилие от непартньор се е случило на работното място, според Агенцията на ЕС за основните права.

Проучване на ЕКП също установи, че 72% от синдикатите в 15 държави-членки също казват, че законите на тяхната страна за справяне с насилието и тормоза в света на труда не са достатъчно силни.

Заместник генералният секретар на ЕКП Изабел Шьоман коментира: „Последните промени в света на труда означават, че жените все по-често се сблъскват с физическо насилие или онлайн тормоз. Работата от вкъщи увеличи домашното насилие, жените са изправени пред повече злоупотреби на предната линия на недостатъчно финансирани обществени услуги, а цифровизацията доведе до нарастващ кибертормоз. За съжаление, политиците не успяха да гарантират, че нашите закони са в крак с новите заплахи, пред които са изправени жените на работа. Неотдавнашната директива на ЕС за борба с насилието срещу жени, за съжаление, не успя да предостави конкретни мерки, за да направи работните места по-безопасни за работещите жени. Ето защо, в Международния ден за елиминиране на насилието срещу жени, аз призовавам президента фон дер Лайен да представи нова директива, посветена на борбата с насилието срещу жени на работното място. Днес ще чуем силни думи от политици от всички партии. Но ще ги съдим по делата им, а не по думите.“