Федерации на КНСБ участваха в Изпълнителен комитет на IndustriALL Europe

Председателите  на Федерация Лека промишленост Цветелина Милчалиева, на Федерацията на независимите синдикати на миньорите Валентин Вълчев и на Национална федерация на труда „Химия и индустрия“ Красимир Кръстев участваха в Изпълнителния комитет на IndustriALL Europe. Той се проведе от 27 до 29 ноември в Порто.

Основните теми, обсъдени по време на комитета, бяха инвестиции в качествени индустриални работни места, изграждане на индустриално бъдеще за работещите в Европа, засилване на синдикалното покритие, включването на младежи синдикални представители, стратегически план за действия на организацията за периода 2025-2029 г., както и организационни въпроси, свързани с подготовката за предстоящия Конгрес на IndustriALL Europe.

Проведена бе дискусия за ролята на навлизането на изкуствения интелект в света на труда в цяла Европа и в индустрията, за синдикална стратегия за изкуствения интелект, както и обвързващи насоки на industriAll Europe за договаряне на споразумения от европейските работнически съвети. Специално внимание бе обърнато на ситуацията с вълната от съкращения, засягаща автомобилната индустрия и вевригите за доставки в Европа, както и на защитата на демократичните процеси срещу крайно десните идеи.

Цветелина Милчалиева, зам.-вицепрезидент за Югоизточна Европа на IndustriALL Europe, коментира по време на ИК: „Характерна черта на страните от Югоизточна Европа е нарастващият натиск и атака срещу колективното договаряне, системите за социална сигурност, сдружаването, работните места, нарушенията на трудовите права и поддържането на ниски доходи. В последно време сме свидетели на корпоративни фалити, съкращения, преструктурирания, премествания или заплахи от преместване, които оказват натиск върху работниците в индустрията. За нас, синдикатите от Югоизточна Европа, членове на IndustriALL, са неприемливи фирмени стратегии, прилагани към работниците, които водят до тяхното противопоставяне, социален дъмпинг, влошаване на условията на труд и нарушаване на синдикалните права. Ние, браншовите синдикални Федерации от Югоизточна Европа, се борим за разширяване и правилно транспониране на съществуващите национални и европейски правомощия, за качествен процес на информиране и консултиране, за гарантиране, че работниците участват във взимането на стратегически решения на много ранен етап и могат да повлияят на предвижданите мерки и техните социални последици.“

„Вярваме, че европейското законодателство играе ключова роля за намаляване на националните различия по отношение на правата и прякото участие на работниците. Голяма част от мултинационалните компании в региона вместо да разширяват и повишават европейските социални стандарти, стимулират засилената конкуренция между държавите и разчитат на „конкуренция към дъното“. В изказванията на всички се чуваше призив за повече солидарност, но ние е необходимо да обсъдим и набележим конкретен план как да приложим на практика Европейската синдикална солидарност да се усети като „предпазен щит“ за всеки работник, така че да можем да кажем, че този процес гарантирано ще ни доведе до по-справедливо бъдеще. Категорично заявявам, че трудните времена пред които са изправени работещите в индустрията предполагат и налагат Европейската ни организация да предприеме по-засилен и изискващ подход към Европейските институции и работодатели по отношение на всички действия и позиции, за които ние като организации настояваме от името на нашите членове“, категорична бе още Милчалиева.

Тя подчерта, че няма начин да се осигурят качествени работни места и по-силни права за индустриалните работници в деиндустриализирана Европа. Ето защо следващият мандат ще бъде от решаващо значение за осигуряването и възстановяването на нашата индустрия – укрепване на нашия промишлен суверенитет, нашата база за научни изследвания и развитие, за да запазим и спечелим технологично лидерство. „Ще са необходими значителни частни и публични инвестиции за трансформацията и развитието на устойчиви отрасли, подкрепени от качествени работни места и стабилен социален диалог. Само с устойчиви индустрии, осигуряващи добри работни места, с договорени условия и социална защита, можем да гарантираме просперитет. Тъй като правителствата по света засилват индустриалното си планиране, нараства инерцията за проактивна европейска промишлена и търговска политика. Настояваме тя да има солидна социална основа чрез засилена и наложена заетост и социални права“, апелира в своето изказване Цветелина Милчалиева.